Tomb Raider: Anniversary opis
Devedesete su period u kojem se dosta toga prelomilo, barem kada je igračka industrija u pitanju. Vreme kada su kvalitet, kreativnost i originalnost bili u fazi ključanja, a izvori inspiracije i inovacije prelivali su na globalnom igračkom nivou. Vremenska linija igračkog procvata, koju je obeležilo rađanje danas mnogih komercijalnih žanrova, izdavača i razvojnih timova. Prelazak na „višedimenziono“ okruženje, formiranje igara kao multimilionskog izvora finansija, stezanje konzolaškog obruča oko PC platforme i stvaranje svežeg igračkog lika i stila – ženstvenog!
Stereotipi su bili i jesu sastavni deo igračkog medija, jer je najezda testosteron-steroidno naduvanih mužjaka bila prvi i uglavnom jedini izbor kreiranja glavnih likova. Žena je imala ulogu „dame u nevolji“ ili poluobnažene lepotice s trulim orahom umesto mozga. Stoga, nikoga ne čudi odbojnost lepšeg pola prema ovoj vrsti zabave. No, srećom, sredinom devedesetih kreativnost mladog tima (Core Design) i njihovog pojedinca (Toby Gard) otklonila je potporni kamen i time pokrenula lavinu zvanu Tomb Raider. Lara Kroft (Lara Croft) sindrom zarazno se širio igračkom planetom, koji je (pored uzbudljivog akciono-avanturističkog pristupa i revolucionarnog 3D okruženja) svojim naduvanim piksel-oblinama privukao većinu muških obožavalaca, ali mnogo bitnije, Larinim „girl power“ osobinama, privoleo mnogobrojne ženske igrače. Deset godina kasnije (sada blizu jedanaest), posle nekolicine kritički loše kotiranih nastavaka, Crystal Dinamics po drugi put preuzima odgovornost na svoje ruke, s namerom da produži put uspeha prošlogodišnjeg Legend naslova, time što će vaskrsnuti originalnu igru i proslaviti desetogodišnjicu nastanka Tomb Raider franšize. Anniversary je stigao i čeka svoju konačnu ocenu.
1945. godine, Los Almos, Novi Meksiko, eksplozija u obliku pečurke obavija napušteni grad, otkrivajući kristalnu strukturu koja oslobađa krilato stvorenje u nebo. 1996. u Indiji, CEO kompanije Natla Technologies (Jacqueline Natla) kontaktira i unajmljuje Laru s razlogom da pronađe prvi od tri dela arheološkog predmeta Atlantean Scion, koji je (prema legendi) podeljen između tri božja vladara Atlantide. Vođena svojom, pa i očevom željom da pronađe artefakt, Lady Kroft kreće u Peru da potraži isti u izgubljenom gradu Vilkabamba (Vilcabamba). Vremenom, otkriva da se njeni interesi (kada je Scion u pitanju) kose sa tuđima, te da nije jedina koja traži misteriozni objekat. Preostala dva Scion dela provode Laru mitološkim predelima Grčke i Egipta, pa sve do izgubljenog predela Lost Island, gde priča dobija svoj dramatični rasplet.
Ovo su uvodne smernice scenarija, koji je u svojoj osnovi preslikan iz originalne igre, što je bilo za očekivati. No, ipak, postoje izmene koje se odnose na dijaloge prisutne kroz in-game skriptovane cut-scene, kojih (za razliku od prerenderovanih iz prve igre) ima u većem broju i detaljnije su razrađene. Time igrači, koji su višesatno degustirali materijal originala, imaju siguran razlog da to (ovom jubilarnom godišnjicom ) učine još jednom. Priča za današnje standarde verovatno odiše klišeima ili osećajem „već viđenog“, ali u ovom slučaju to ne sme biti presudni faktor lošeg, jer Anniversary predstavlja remake igre stare deceniju i time sam sebe opravdava. Ipak, kroz čitav Tomb Raider serijal ovo je verovatno jedini kompletan i autentičan scenario franšize, jer se drži pravila koje jednim delom definiše Laru – istraživanje grobnica.
Larine akrobatske sposobnosti uvek su bile presudni gameplay faktor, što Anniversary čini najuzbudljivijim akrobatskim iskustvom serijala. Legend naslovom Cristal Dinamics je samo zagrebao površinu svežeg načina izvođenja narednih Tomb Raider igara, a Anniversary je pravi dokaz tome. Larini pokreti deluju mnogo fluidnije u odnosu na pređašnje Core Design izdanke, prepoznatljive po „rotiraj-hodaj-dva koraka u nazad i skoči“ konceptu. Prethodnim naslovima više se sticao osećaj „brojanja koraka“ nego slobodnog kretanja, gde je često loše tempiran pritisak komande uzrokovao piskavi vrisak, nabadanje na šiljke ili frakturalnu dislokaciju skeleta. Jedna od osnovnih prednosti Legenda bila je kontrolna šema, očigledno inspirisana Princ of Persia serijalom, gde su pentranja i njihanja nivoima prijatno obeležila gameplay. Zato, Anniversary ide u pravcu redizajniranja „Tomb Raider classic“ nivoa, prilagođenih tako da potpuno iskoriste široki spektar Larinih pokreta. Oni podrazumevaju sve skokove i njihanja oko metalnih šipki, predstavljenih Legend modelom, ali i nove sposobnosti, poput balansiranja na vertikalnim stubovima i korišćenje kuke s užetom. Na predefinisanim mestima zidova, sada je moguće baciti kuku i uz pomoć užeta trčati uzduž istih, njišući se napred-nazad da bi stvorili manju razdaljinu do sledeće konekcije ili litice. Lara i dalje automatski hvata ivice, ali na predlog mnogobrojnih fanova sada postoji opcija kojom se auto-grab isključuje.
Borbeni sistem je ostao sličan kao i kod Legend naslova, s tim što je implementirana jedna vrsta bullet-time efekta, koji je dostupan u onom trenutku kada protivnik poklekne od neprestanog punjenja olovom. U tom momentu adrenalinskog naboja moguće je jednim pucnjem usmrtiti protivnika. Ovo se ne odnosi na Boss bitke, jer se tada bullet-time koristi da trenutno onesposobi „završnog“ protivnika. Takođe, prisutna je i omanja doza interaktivnih cut-scena, koje su zaštitni znak konzolaških naslova, poput God of War i Resident Evil 4. Larin omaleni ruksak moguće je napuniti arsenalom iz prve igre, što (pored mnogobrojnih predmeta i paketa hitne pomoći) podrazumeva standardne Dual Pistols sa neograničenom količinom municije, kao i Dual 50 Calibar Pistols, Shotgun i Dual Mini SMGs.
Svaka lokacija je dizajnirana da projektuje neku gameplay paralelu s originalnom igrom. Peru obeležava hram Maya koji zahteva odmeren način igranja, dok će lokacije u Grčkoj sigurno vratiti neke bolnije uspomene predugog držanja vazduha ispod vode. Zbog toga, Crystal Dinamics je napravio možda i najbolju kombinaciju nivoa čitavog serijala, gde nazubljene pećine i skrivene prašume Lost Valley predela, kao i vrtoglave podzemne platforme St. Francis Folly katedrale, predstavljaju savršen spoj nostalgije i modernizacije. Tome u mnogome doprinose višeplatformske zagonetke, koje (pored standardnog aktiviranja i povlačenja poluga) strukturalno deluju dosta složenije. Pošto su većinom implementirane kroz nivoe grandioznih razmera, od igrača se često zahteva stalno menjanje prostorija, pristup koji podleže zakonima fizike i destruktivnim rešenjima problema. Takođe, neke od njih su donekle i nelinearnog karaktera, što je sigurno korak napred.
Anniversary pokreće prerađena verzija Legend endžina, bez većine next-generation funkcija. Želja autora za retro izgledom odmah je primetna i na tome im treba aplaudirati. Zaista, savršen grafički balans, koji je promišljeno planiran i implementiran. Bez obzira na „moderne nedostatke“ Anniversary je prelepa igra, koja s uzdignutim gardom stoji ispred većine grafički referentih naslova. Jasan primer toga da nije sve u količini shadera na ekranu, već u umerenosti i dizajnu. Samim tim, očigledna optimizacija nije slučajna, jer igra ne zahteva „mamutsku aždaju“ u vašem kućištu. Sličan utisak ostavlja i audio komponenta, koja pored solidne glumačke postave, obiluje dramatično-emotivnim numerama, koje od prvog pojavljivanja Lare u Indiji, preko bitke s T-Rexom, pa sve do Lost Island klimaksa, čine neizostavnu kariku Anniversary lanca.
Pored svega, Anniversary nije igra bez mana. Primeri tome su loša kolizija objekata na pojedinim nivoima (gde prilikom doskoka na vertikalne stubove Lara prosto proleti kroz iste) i donekle jednolična veštačka inteligencija protivnika, koja je razumljiva kod nekolicine divljih životinja (vukova, medveda, šišmiša, puma itd.), ali od zverolikih mumija i letećih demona ne bi škodio barem poneki inteligentni skript.
Ipak, nedostatci ove prirode se sigurno mogu potisnuti kada shvatite šta su Eidos i Crystal Dinamics poklonili igračkoj zajednici. Ovakva privrženost i predanost oživljavanju igre, koja je stvorila TPA (Third Person Action) Adventure žanr, treba da stoji kao remake spomenik i reper razvojnim timovima koji i pomisle da krenu u ovom smeru. Tomb Raider Anniversary je uglavnom ispunio očekivanja koja je Eidos postavio prilikom prvog najavljivanja, dok je Crystal Dinamics još jednom opravdao ukazano poverenje i očuvao originalnu avanturu u najčistijoj formi, te samim tim uneo više vitalnosti serijalu ovom jubilarnom revizijom.
Naziv Igre:
Tomb Raider: Anniversary
Žanr:
TPA Avantura
Razvojni Tim:
Crystal Dynamics
Izdavač:
Eidos
Datum izlaska:
5. jun 2007.
Veličina:
1 DVD
Trejler:
TR: Anniversary HD by reljaz
Ocene
Grafika: 85
Zvuk: 86
Igrivost: 88
Ukupna ocena:
86/100 Vrlo Dobro