The Experiment opis
Pre svega kreativnost
The Experiment je nova igra francuskog razvojnog tima, pod imenom Lexis Numerique, poznatog po igrama Missing: Since January i Evidence: The Last Ritual. Ove igre nose karakterističan pečat kreativnosti pomenutog programerskog tima: jedinstvenost, sveže ideje i inovativnost u izvođenju. The Experiment (ili Experience 112, što je francuski naziv igre, kasnije promenjen za evropsko i SAD tržište) je izuzetno dobar primer kreativnosti u pristupu klasičnoj avanturi.
Amnezija na napuštenom brodu
Priča počinje već mnogo puta korišćenim klišeom. Glavna junakinja se budi bez sećanja šta joj se desilo, u napuštenom brodu koji je pretrpeo napad, o čemu svedoče leševi njenih nekadašnjih kolega, razbijena stakla, razbacane stvari, slomljen inventar. Pretpostavimo za početak da je iz nekog razloga Lea Nichols bila u komi i zbog toga zaboravljena od strane napadača kada je počelo stradanje posade i naučnog tima ovog istraživačkog broda. Ostaje joj samo da istraži brod, pokuša da se priseti u kakvim je to istraživanjima učestvovala, sazna što više o tome šta se desilo i kako da se odatle spasi.
Inovacije u interfejsu i kontroli lika
Inovativnost ovog naslova je upravo u interfejsu i načinu kontrole lika. Već u startu se susrećete sa menijem kome (kao i desktopu) možete promeniti boju. U igri, kada se Lea probudi i shvati da nekoga ima u kontrolnoj sobi, pomoći će vam da naučite da koristite kamere, kontrolišete osvetljenje i snalazite se na mapi broda. Daće vam svoj login i šifru, pa ćete moći da pristupite njenim fajlovima. Dok istražujete brod uspećete da saznate šifre i ulogujete se i kao ostalo osoblje, što će vam dati pristup raznim odeljenjima ovog broda. Naravno, pažljivim čitanjem njihovih beleški, ličnih podataka i dešifrovanjem poverljivih tekstova, polako ćete sklapati sliku o naučnicima i oficirima za obezbeđenje koji su radili na ovom brodu; otkrićete kakva su im bila zaduženja, ko se kome sviđao ili u koga sumnjao, kao i mnogo toga o revolucionarnom otkriću do koga su došli i događaju koji je doveo do smrti većine njih. Mnoga vrata ćete naći zaključana i neke sisteme van funkcije, što čini nalaženje šifara (čitanjem e-mailova i dokumenata, istraživanjem okoline) i nalaženje ključeva apsolutno neophodnim.
I dok se ostale avanture oslanjaju na uobičajenu point & click šemu, ili kombinaciju kretanja kao u FPS igrama i korišćenja miša za interakciju s predmetima (računajući na to da će ustaljene kontrole i poznati interfejs olakšati uživljavanje igrača u svet igre i smanjiti frustraciju), The Experiment pokušava (eksperimentiše) sa inovacijom i u tome se, na naše zadovoljstvo, odlično snalazi. Lea vas moli za pomoć, a jedini način na koji možete da joj pomognete je korišćenje brodskog sistema za nadzor. Moraćete da je vodite kroz hodnike i prostorije broda paljenjem svetla, uključivanjem kompjuterskih terminala ili joj možete signalizirati zvonjavom telefona (na žalost ne postoji način da sa njom komunicirate, jer su veze u kvaru). To će obezbediti da ona krene ka tom mestu i istraži okolinu nadajući se da će naići na neke korisne informacije. Nad njom nemate neposrednu kontrolu i ne možete joj konkretno reći šta da radi. U većini slučajeva će vas poslušati i otići tamo gde joj signalizirate, osim ako smatra da je nešto drugo bitnije i da treba prvo to završiti.
Monitoring sistem je potpuno očuvan, mada ćete povremeno naleteti na neku kameru koja je iskrivljena, ima smetnje na signalu ili problem sa fokusiranjem slike. Istovremeno možete da imate otvorena do tri prozora koja prikazuju "direktan prenos" sa kamera, a na mapi se lako bira koja kamera je uključena. Otvaranje prozora sa podacima o saradnicima ili fajlovima, prozori za unos šifre ili manipulaciju mašinama dodatno će opteretiti vaš virtualni desktop, pa ćete ubrzo morati naučiti da se snalazite i optimalno iskoristite skučeni prostor za prikaz samo najbitnijeg. Nažalost, često se dešava da otvorena tri prozora za sliku s kamera uspore sistem i tada dolazi do kašnjenja kursora, što je verovatno posledica nedovoljne optimizacije. Kako napredujete kroz brodske prostorije nalazićete i dodatke za kamere, pa će one uskoro otkrivati mnogo više detalja, jer će moći da se usmeravaju, zumiraju sliku, snimaju u mraku ili skeniraju okolinu da bi našle izvore toplote. Pored posredne kontrole nad glavnom junakinjom, imaćete priliku da direktno upravljate nekim mašinama, robotima i malom podmornicom, koji će zahtevati dobru koordinaciju pokreta i brze reflekse. U slučaju greške moraćete učitati prethodno snimljenu poziciju ili resetovati mašinu i pokušati iz početka.
Od horora do fantazije
Atmosfera je u početku slična igrama poput Resident Evil ili Cold Fear. Dok se Lea kreće po hodnicima napuštenog broda, ulazi u kancelarije, laboratorije, radionice, traži način da otključa sledeća vrata ili pokrene neku mašinu, u svakom trenutku ste svesni da se stvarno nalazi na mestu nekog strašnog događaja. Pored prevrnutog i slomljenog inventara primetićete prevelike biljke sa čudnim cvetovima koje kao da su rešile da zauzmu brod. Prizor leševa, krvi i tragova metaka neće vas ostaviti ravnodušnim, kao ni neobični primerci živog sveta na kojima su rađeni eksperimenti. Sve vreme čujete škripu broda i neumorne udare talasa, a izlazak na palubu podariće vam zvuke i prizore kakve sigurno niste očekivali. Muzika koja vas prati dok igrate je odlična, ambijentalna i relaksirajuća, sa dinamičnim prelazima u trenucima kada se na ekranu dešava nešto uzbudljivo.
Brod je odlično dočaran, enterijer veoma detaljan, podvodno putovanje deluje gotovo realistično, dok su fantastični pejzaži u poslednjoj trećini priče jako maštovito urađeni. Bića sa kojima se u toku ovog putovanja susrećete su impresivna, sa puno detalja, a sam njihov izgled kao da oslikava njihov karakter. Ovaj alternativni svet deluje živo, interakcija s njim deluje stvarno i mnogi od vas će poželeti da više vremena provedu u njemu. Možda i zbog toga što ćete se u ovom delu priče više oslanjati na sliku sa kamere koja se nalazi na Leinom ramenu, pa će vam svaki događaj i sva ka akcija biti bliskija i značajnija. Grafika je zadovoljavajuća, ali nije na nivou današnjih standarda, dok su flashback sekvence i filmovi u okviru igre jako zanimljivi i poseduju umetnički pečat.
Ravnodušna junakinja
Trebaće vam dosta vremena da otkrijete tajne napuštenog broda. Jedna od velikih mana igre je brzina kojom se Lea kreće. Iako će naglasiti da morate brzo nešto da uradite i pored osećaja da je u opasnosti, ona će se kretati sporije nego u laganoj šetnji. Zapravo, jedina stvar koja u ovoj igri ne funkcioniše je njen lik. Pored toga što je spora, deluje jako nezainteresovano i bezosećajno. Umesto da je uspaničena, besna, očajna, tužna, željna da se dočepa slobode, vrati kući, pobegne sa ovog poluraspadnutog broda punog leševa, džinovskih i pretećih biljaka i životinja, ona se šeta bez žurbe i najstrašnije stvari komentariše prilično ravnodušnim glasom. U nekim trenucima, dok pokušavate da odgonetnete neku šifru, Lea postaje nestrpljiva i u kratkim vremenskim intervalima ponavlja apsolutno istu rečenicu koja će vas pre iznervirati nego vam pomoći da brže nađete rešenje. Bolja glasovna gluma i bolji engleski prevod bi stvarno mnogo doprineli osećaju da je misterija svuda oko vas.
Heroj za kompjuterom
Neobična ideja, da u ovoj igri niste onaj ko učestvuje u akciji, je pravo osveženje. Ovde igrate lik koji, kao i vi, sedi ispred kompjutera i pristupa fajlovima računarske mreže na brodu. Igre su se od početka oslanjale na stvaranje iluzije da ste neko drugi, jači, snalažljiviji, spremniji na borbu, neko obdaren posebnim moćima, vičan maču ili vatrenom oružju. Tako su uvlačile igrače u svet u kome su nepobedivi, zavaravajući ih da nisu pred monitorom sa prstima na tastaturi i mišu. Ovde ćete videti da avantura može biti podjednako uzbudljiva iako niste glavni lik, svu akciju posmatrate kao na filmu, a čak i u tom virtuelnom svetu sedite ispred monitora.
Ovo nije igra za svakoga. Biće vam potrebno dosta strpljenja u otkrivanju i dešifrovanju šifara i poverljivih tekstova. Ovde bi mnogo značilo da je tekst ispisan krupnijim fontom, jer ćete provesti mnogo vremena čitajući ga. Ponekad će se bitni tragovi nalaziti na mestima koja treba otkriti zumiranjem kamere, pa će biti potrebno posvetiti posebnu pažnju detaljima. Postoje i klasične zagonetke koje treba rešiti, a pažljivim proučavanjem uputstava, e-mailova i logičkim zaključivanjem, doći ćete do rešenja i osetiti se nagrađenim za uloženi trud.
Iako je priča kliše na koji smo navikli, The Experiment stavlja igrača u položaj sa novom perspektivom i ohrabruje ga da bude ono što jeste – osoba koja na monitoru posmatra akciju, a da ipak bude heroj i spase devojku u nevolji. Ovaj naslov je uneo malo raznolikosti i kreativnosti u žanr koji je već dugi niz godina ušuškan u sigurnost savršeno funkcionalnih, ali previše predvidivih i monotonih rešenja interfejsa i kontrola. Pravi ljubitelji avantura, željni novih misterija koje treba rešiti, umeće da uživaju u ovom novom iskustvu.
Naziv Igre: The Experiment
Žanr igre: Avantura
Razvojni Tim: Lexis Numerique
Izdavač: The Adventure Company
Datum Izlaska: 5. februar 2008.
Veličina: 2 CD-a
Screenshotovi: The Experiment
Diskutujte o igri i opisu na forumu
Minimalna konfiguracija:
CPU: 1.5 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 512 MB
VGA: sa 64Mb memorije i podrškom za pixel shadere 1.1
Preporučena konfiguracija:
CPU: 2 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 1GB
VGA: NVIDIA Geforce 6 sa 128MB ili ekvivalentna
Ocene
Grafika 79
Zvuk 77
Igrivost 86
78/100 Solidno
+ Mehanika igre, inovativnost, atmosfera
– Sporo kretanje lika, periodično loša glasovna gluma