SMOR timu uručene nagrade
Juče je u Media Centru održana press konferencija na kojoj je članovima našeg SMOR tima lokalna kancelarija Microsofta uručila prigodne nagrade za postignute rezultate na Imagine Cup-u čije se finale održalo u glavnom gradu Južne Koreje, Seulu. SMOR tim je ušao u svetsko finale među šest najboljih ekipa u kategoriji dizajna softvera. Na ovogodišnjem Imagin Cup-u učestvovalo je preko 130.000 studentata iz celog sveta. Učenik Matematičke gimnazije u Beogradu Vladimir Simov je osvojio treće mesto. Nagrade članovima SMOR tima je uručila Snežana Samarđić-Marković ministarka za omladinu i sport u Vladi Republike Srbije koja je istakla da su članovi tima pokazali zananje i kreativnost kao i aktivnost i borbenost.
Press konferenciji su prisustvovali i članovi SMOR tima kao i gospodin Dejan Cvetković, direktor lokalne kancelarije Microsofta za Srbiju i Crnu Goru, gospodin Mirčić, direktor ovogodičnje Sinergije i gospodin akademik Subić, direktor Microsoftovog centra za obrazovanje . Naredne godine svetsko finale će se održati u glavnom gradu Francuske, Parizu. prisutni su pozvali sve zainteresovane da se prijave.
SMOR team, projekat DriveON
Projekat je namenjen da pomogne subjektima pri učenju vožnje automobila što se postiže virtuelnom simulacijom vožnje. U projektu je realizovan proizvod-simulator kao kombinacija hardverske i softverske kompozicije.
Cilj projekta je da se napravi proizvod-simulator koji bi mogao da se distribuira po auto školama, a koji bi one koristile za obuku novih vozača. Simulator je namenjen za korišćenje od strane i učenika i instruktora vožnje. On treba da obezbedi look & feel, virtualnu realnost vožnje, kontrolu i razne analize u toku vožnje. Proizvod služi kao pomoć u obuci i poboljšavanju krive učenja pre izlaska učenika na pravu ulicu. Takođe, plan je i da se u potpunosti iskoristi virtualni svet u kome se odvija simulacija i sprovedu scenarija koja bi bila previše opasna i skupa u pravoj vožnji.
Hardverska komponenta simulatora se sastoji iz kontrolne table, uverljive kopije unutrašnjosti automobila, dodatno mesto sa računarom za instruktora vožnje i skupa projektora koji obezbeđuju čak do 360 stepeni vidljivosti.
Softverska komponenta simulatora se u najkraćim crtama sastoji iz:
• vizuelnog i zvučnog sistema
• fizičkog modela vozila
• veštačke inteligencije kontrole saobraćaja
• simulacije rada semafora i okruženja
• statističko i fazi-heurističko merenje performansi tokom vožnje
• prikupljanje iskustava veštačke inteligencije dobijene od strane drugih simulatora preko centralnog servisa.
Ideja je da simulator služi i kao zamena umesto pravih časova vožnje, za šta bi bila neophodna serttifikacija simulatora. Kako u našoj zemlji još uvek ne postoje zakoni vezani za sertifikaciju simulatora vožnje automobila, kao referenca je korišćen koncept dizajna avionskih simulatora.
Posetioci Sinergije 07 biće u prilici da isprobaju DriveOn kao i da prisustvuju predavanju SMOR tima. U toku je prebacivanje DriveOn projekta sa PC platforme na XBox platformu.