Red Alert 3: Uprising opis


EA je naširoko poznat po uspešnom srozavanju kvaliteta i sadržaja nekada odličnih franšiza ne bi li privukao što je moguće veći auditorijum (novac). Doduše, C&C serijal je donekle bio jedini izuzetak te politike, barem sve dok Uprising nije ugledao svetlost dana. Iako originalni Red Alert 3 i nije bio onoliko dobar koliko se od njega očekivalo, uspeo je da igračima pruži solidnu količinu zabave, prvenstveno zahvaljujući dobrom online/multiplayer segmentu. Međutim, šta nam ostaje od „Crvene uzbune“ kada joj oduzmete tu komponentu? Složićete se – ne previše.

Red Alert 3 - Uprising 12 Red Alert 3 - Uprising 22 Red Alert 3 - Uprising 40

Svaka ekspanzija za cilj ima produbljivanje i širenje osnovne igre. Ovo pogotovo važi ako se radi o standalone ekspanziji, od koje se, pored dodatnih misija, podrazumeva i gomila novog sadržaja koji će se spojiti sa osnovnom igrom pružajući joj revitalizaciju. Uprising upravo gubi tu zlatnu nit preko potrebne sinhronizacije, dovodeći svoje postojanje u veliki znak pitanja pruživši utisak osrednje sastavljenog mission pack addon-a.

Scenario je podeljen na četiri mini kampanje koje se odvijaju neposredno nakon završetka originalne igre. Saveznici su, pobedivši u ratu, preuzeli vlast i okupirali teritorije SSSR-a i Japana. Firma koja oprema saveznike naoružanjem FutureTech formira sopstvene snage koje „čuvaju mir“ u njihovo ime. Rusi, zgroženi torturom Future Tech-a i novoizabranog američkog predsednika, rešavaju da unište zlu kapitalističku korporaciju i povrate svoj ukaljani ugled i ponos u očima sveta. Sa druge strane, Imperija izlazećeg sunca, na čelu sa princom Tacuom, pokušava da uz pomoć saveznika uguši pobune koje potresaju japanska ostrva i povrati kontrolu i stabilnost nad svojom teritorijom. U međuvremenu, izbija novi sukob sa preostalim ruskim formacijama koji će naterati Imperiju da se još jednom uzdigne i samim tim prekrši kapitulacioni ugovor sa savezničkim snagama.

Svaka od kampanja se sastoji od 3-4 misije solidne dužine. Međutim, umesto dobro izvedenih, zanimljivih misija u kojima ćete se nadmudrivati sa protivnikom, čekaće vas višesatno bunkerisanje propraćeno konstantnim nerviranjem. Da, igra je teža, ali umesto izazova baciće vas u pravi portal frustracije. Neinteligentan Ai je nadoknađen neograničenom količinom resursa, zahvaljujući kojoj ćete biti primorani na konstantnu odbranu. Resursi kojima raspolažete imaju običaj da veoma brzo presuše; čak i kada imate nekoliko rafinerija pod svojim okriljem, novac će nestati veoma brzo. Tu je i problem loše pozicioniranih rudnika, koji će se uvek nalaziti negde u blizini protivničke baze. Igra će vas terati da se tokom čitavog vremena oslanjate na specijalne napade/oružja, dok će klasični biti dobra opcija tek kada supernapadom budete razorili pola protivničke baze. Takođe, tokom prelaženja kampanja primetićete veliku generičnost, kao i copy/paste momente iz prethodnih misija.

Red Alert 3 - Uprising 37 Red Alert 3 - Uprising 31 Red Alert 3 - Uprising 44

Jedino poslednja kampanja, predstavljena u RPG stilu, odstupa od opšteg šablona. Naime, priča prati sudbinu takozvanog Omega projekta, koji počinje zatočeništvom Juriko Omege, mlade devojke koja poseduje natprirodne telekinetičke sposobnosti. Nakon rata, Juriko biva sankcionisana i zatvorena sve dok je njena sestra, koja takođe poseduje identične sposobnosti, ne bude pozvala i zatražila osvetu za sve što im je načinio čovek odgovoran za njihovo zatočeništvo, doktor Šinđi Šimada. Juriko će svoje potisnute sposobnosti aktivirati uz pomoć terminala koji će biti razbacani po mapama. Po završetku svake od misija, sposobnosti će vam se resetovati, zahtevajući od vas da u novoj misiji ponovo tražite terminale i iznova gradite skill tree. Ni ova kampanja ne nudi ništa spektakularno, ali u odnosu na ostatak igre deluje krajnje osvežavajuće.

Uprising sa sobom donosi i nekoliko novih jedinica, koje, nažalost, nećete imati priliku da isprobate u multiplayer okršajima. Jedna od najzanimljivijih svakako je saveznički cryo legionnarie. Veoma moćna pešadijska jedinica, koja je u stanju da zamrzne protivnike praveći od njih lagane mete za pešadijsku vatru. Tu je i novo artiljerijsko vozilo, pacifier, koji u siege modu podseća na legendarni Siege tank iz Starcraft-a. Sovjeti su dobili novo teško oklopno vozilo, Grinder, koje bukvalno melje protivničke jedinice. Tu je još i nova teška antipešadijska jedinica, Desolator Trooper, koja poput Tiberium Trooper-a po protivnicima baca kiselinu/radioaktivni otpad. Imperija izlazećeg sunca je dobila novu mecha-u, takozvani Steel Ronin – izuzetno smrtonosan protiv mehaničkih jedinica, i Giga Fortress – u narodu poznatu kao „ogromna nezaustavljiva leteća tvrđava koja ruši sve pred sobom“. Kao što je već spomenuto, velika je šteta što ih nije moguće koristiti u online okršajima i nadamo se da će se neka od ovih jedinica pojaviti u budućim patch-evima za RA III.

Pored kampanje vredelo bi spomenuti i novi mod, takozvani Commander’s challenge, koji predstavlja još jednu varijantu virtuelnog Risk-a sa kojim smo se već susretali u C&C igrama. Jedina razlika je što vam ovaj put računar zadaje misije. Nakon svake uspešno odrađene, dobićete pristup novoj jedinici/tehnologiji. Bez obzira što je ideja dobra, nekvalitetan Ai će vam dozvoliti da svaku  misiju izvršite na istu caku, nakon čega će vam sve brzo dosaditi.

Grafika i zvučni efekti su isti kao i u originalnoj igri. Jedino je soundtrack pretrpeo blago osveženje sa par novih numera. Glumačka postava je daleko lošija nego u originalu, što je i bilo za očekivati. Vredelo bi izdvojiti neke od epizodista poput Holi Valans (Neighbours i Prison Break) i Džudi Lin O’Kifi (Nash Bridges), međutim, poput ostatka igre, ni uverljivost samih glumaca nije bila na visokom nivou.

Red Alert 3 - Uprising 10 Red Alert 3 - Uprising 16 Red Alert 3 - Uprising 25

Red Alert III: Uprising je definitivno najlošija ekspanzija koja se pojavila na tržištu u poslednje vreme. Igra škripi na sve strane, donoseći sa sobom tonu propusta i loših odluka. Zaista nije jasno koja je bila poenta pravljenja jedne C&C igre bez multiplayer podrške. Da ironija bude još veća, Uprising je ekspanzija koju je moguće skinuti isključivo sa nekog od online servisa. EA se opasno poigrava sa poverenjem poštenih ljudi i fanova C&C igara, što im se može obiti o glavu. Što se tiče svih onih koji su platili 20$ i kupili Uprising, uradili su ekvivalent bacanju para u bunar, veoma dubok i mračan bunar.

Naziv igre: Red Alert 3: Uprising
Žanr igre: RTS
Razvojni tim: EA LA
Izdavač: Electronic Arts
Datum izlaska: 12. mart 2009.
Screenshot-ovi: Red Alert 3: Uprisnig
Diskutujte o igri i opisu na forumu

Minimalna konfiguracija:
CPU: Pentium 4 2.4GHz / Athlon XP 64 2800+ MHz
RAM: 512 MB
VGA: GeForce 6600 / 9800Pro sa 128 MB

Preporučena konfiguracija:
CPU: Pentium 4 3.0GHz / AMD Athlon 64 3200+
RAM: 1 GB
VGA: GeForce 8600 / Radeon HD3850 sa 256 MB

64/100 Prihvatljivo

+ Nove jedinice, Challenge mod
Multiplayer, AI, gluma…

Popularno na PCigre.com

0 Comments Lupi i ti nešto!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*