Overlord opis
Igračka industrija je jedna veoma zanimljiva mašinerija. O njenoj dinamici verujem da ne treba puno pričati, pogotovo s obzirom na njen razvoj tokom poslednjih par godina. Dok je ranije maltene sva pažnja posvećena originalnosti, činjenica, da je u današnjici upravo igračka industrija jedna od najunosnijih i najperspektivnijih vrsta biznisa, dovela je do velike količine stereotipnih i međusobno sličnih igara. Međutim, u tom naizgled beskrajnom moru se sa vremena na vreme pojavi novi učesnik koji kroz mala vrata ostvari zavidan uspeh.
Ako vam kažem da je ovu igru razvio Triumphant Studios, verovatno će se najveći deo vas počešati po glavi pokušavajući da se seti bar jednog naslova iza koje stoje oni. Malo iskusniji među vama će se možda i setiti jedine dve igre na kojima su radili – u pitanju su Age of Wonders i njegov nastavak. Zašto sam ovo spomenuo? Zato da bih na neki način dokazao pretho0064no postavljenu tezu da igru ne mora praviti megapopularni razvojni tim da bi igra bila vredna pažnje. Nego, da ne dužim dalje: Overlord je nedavno izašao, manje-više bez ikakve najave, hype-a i ostalih marketinških trikova.
U igri preuzimate, shodno naslovu, ulogu nad zlim gospodarom koji se budi iz hibernacije pomoću svojih vernih podanika. Čim načinite prve korake, imaćete i šta da vidite: od tornja, koji je nekad služio kao centar moći, sada su ostali samo urušeni zidovi, krš, lom i ostaci pohoda heroja kroz vaše odaje. Odmah vam se predoči da je vaš glavni cilj restauracija tornja i ponovno osposobljavanje nekadašnje vladavine nad obližnjim selima. Na početku igre vas čeka kratak tutorijal tokom kojeg ćete naučiti najosnovnije komande. Naime, kao pravi Overlord, naravno da vam ne pada na pamet da bilo šta radite sami, nego lepo uposlite druge da to urade umesto vas. Igra koristi pogled iz trećeg lica, koji se sasvim lepo uklapa u sistem igranja i omogućava maksimalnu preglednost dok harate po obližnjim selima, šumama, dvorcima i slično. Kontrole u igri su krajnje jednostavne. Pored četiri osnovna dugmeta za kretanje postoje dodatne četiri komande, i to bi bilo to. Kao što sam rekao, odmah na početku igre ćete naučiti osnove komandovanja vašom šačicom kreatura. Njima možete upravljati na dva načina: možete ih jednostavno poslati u određenom pravcu, i oni će usput porazbijati, napasti i pokupiti sve što se nađe na njihovom putu. Drugi način upravljanja vašim podanicima jeste tzv. "sweeping" – držeći dugme za slanje i opozivanje podanika možete ih ručno navoditi po terenu i tako doći do mesta koja bi inače vama bila nedostupna. Treba napomenuti da je AI vaših podanika veoma dobro realizovan – vrlo retko će se dešavati da se neko od njih "zaglavi" iza ćoška, i skoro uvek će naći putanju do određenog cilja. S obzirom da je igra paralelno razvijena za PC i za Xbox 360, pored klasične kombinacije miša i tastature postoji i opcija za igranje za gamepadom, sa kojim je igranje isto toliko, ako ne i ugodnije, jer se pogled možete pomerati samo po horizontali. Neki će možda pomisliti da to može da bude mana, ali kad se udubite u igru, skoro da i nećete primetiti nedostatak slobodnog kretanja kamere. Naravno, u bitkama možete i učestvovati, ali ćete najverovatnije skoro uvek odlučiti da stojite po strani i izdajete komande. Na početku igre ćete moći da upravljate nad maksimalno 5 podanika, i to onih najprostijih, ali kako budete napredovali kroz igru, ta granica će se polako povećavati (ako nađete potreban upgrade), a takođe ćete i proširivati vaše redove sa plavim, zelenim i crvenim impovima (ili gremlinima, kako vam više odgovara). Pored navedenih vrsta ofanzivnih sredstava možete koristiti i magije, ali one koštaju pozamašnu količinu mane, što manje-više anulira njihov stepen korisnosti.
Igra se reklamira kao RPG, međutim stvarna situacija je malo drugačija. Na prvi pogled se igra može lako interpretirati kao klasičan RPG, međutim, igra poseduje vrlo malu količinu RPG elemenata. Kroz igru ćete napredovati tako što ćete rešavati razne questove koje će vam davati razni NPC karakteri. Na kraju određenog dela tih questova možete biti pozitivac ili negativac. Ako se opredelite da budete dobri, imaćete manje trenutne koristi, ali će vam se to na duže staze više isplatiti. Isto tako, ako izaberete da budete pravi antagonista i izaberete da budete sebični i surovi, time ćete dobiti i određene olakšice, ali ćete biti primorani da žrtvujete pozitivne strane suprotne odluke. Ovo sve možda i ima izvesnu auru kompleksnosti oko sebe, ali zapravo malo deluje na sam tok igre, jer se ona može bez ikakvog problema završiti i na jedan i na drugi način bez preteranog odstupanja od glavnog puta – drugim rečima, koju god odluku da donesete, efekti će biti više psihološke prirode nego bilo koje druge. Drugi RPG elemenat u igri je novac koji skupljate dok napredujete kroz priču, ali je, nažalost, i ovo prisutno tek da bi malo razbilo monotoniju: opremu koju dobijete na početku igre ćete koristiti sve do kraja, jer se za novac mogu kupovati estetski dodaci vašem tornju, dakle, ništa od nadograđivanja oružja ili oklopa.
Sa tehničke strane razvojni tim je zaista svojski odradio posao. Grafika igre prosto očarava, bilo da se šetate kroz zelenu prirodu, trenirate u vašoj tamnici ili tamanite halflinge po njihovim kućama. Cela stvar pomalo vuče na svima nama dobro poznati Fable, što je svakako za pohvalu. Zvučna podloga je takođe na nivou grafike, pogotovo ako pričamo o vašim podanicima. Neće proći ni minut, a da oni ne prokomentarišu nešto, nasmeju se, raduju se nađenom komadu oklopa ili oružja ili ispuštaju ratne pokliče. Seljaci će vam se takođe svaki put uredno obratiti ako prođete pored njih, iako će to vršiti šturim izborom rečenica, koje će već posle par puta početi da budu dosadne.
Gledano kao celina, igra je vredna svake pažnje. Istina, RPG elemenata nema puno što možda čini igru relativno jednostavnom i linearnom, ali u moru "sam protiv svih" pucačina i drugih maksimalno stereotipičnih igara, naslov kao što je Overlord je i te kako pravo osveženje. Isto tako može poslužiti i kao dokaz da jedna igra ne mora biti brutalna i krvava da bi vas prikovala za monitore. Razvojnom timu kapa dole za ideju i za realizaciju, a cenjenom čitaocu svakako preporuka da bar proba ovaj naslov.
Naziv Igre:
Overlord
Žanr igre:
TPA
Razvojni Tim:
Triumph Studios
Izdavač:
Codemasters
Datum Izlaska:
26. jun 2007.
Veličina:
1 DVD
Ostatak screenshotova:
Overlord
Minimalna konfiguracija:
CPU: 2.4 GHz Pentium 4 ili ekvivalent
RAM: 512 MB
VGA: Radeon 9550 / GeForce 5900
Preporučena konfiguracija:
CPU: Intel Core 2 Duo / Athlon 64 X2
RAM: 1 GB
VGA: Radeon X1800 / GeForce 7800
Ocene:
Grafika: 89
Zvuk: 73
Igrivost: 85
82/100 Vrlo Dobro
+ grafika, originalnost
– linearnost, nedostatak RPG elemenata