Frontlines: Fuel of War opis
Prvenac
Frontlines: Fuel of War je prvi FPS razvojnog tima Kaos Studios od kada je osnovan pod krovom THQ-a, sada daleke 2005. godine. Ona ista ekipa, koja je do skoro bila poznata pod nazivom Trauma Studios, donela nam je odličan Desert Combat mod za Battlefield, a učestvovala je i u pravljenju Battlefielda 2. Za vreme beta testiranja, veliki broj učesnika je imao pozamašan broj primedbi. Da li su ih developeri saslušali i poradili na njima, ostaje da vidimo.
Vreme je za alternativna goriva…
FFoW je smešten u 2024. godinu. Svet je u krizi zbog sve manjih zaliha "crnog zlata" i sukoba između dve sile, koji se sve više zaoštrava. Na jednoj strani, Kina i Rusija su sklopile savez pod imenom Red Star Alliance, dok su se na drugoj Evropska Unija i SAD ujedinile i formirale Western Coalition. U ulozi ste vođe tima "Pasa Lutalica" (Stray Dogs), iskusne grupe vojnika, malih piona u velikom ratu za naftu. "Storyline" nije ništa što već niste videli. "In-game" objašnjenje ne postoji, a priča prati ratnog reportera koji želi da podeli "strahote rata" sa ostatkom sveta. U toj priči, vi i vaš tim ste samo potrošna roba, pravi "psi" koji izvršavaju naređenja, što vam govore jedino prerenderovane "cutscene" između nivoa.
Malo od jednog, malo od drugog
Kaos Studios je definitivno pokrao druge popularne pucačine, a naročito Call of Duty, Battlefield i ET: Quake Wars, dok je radio na FoW-u. Eliminisanjem indikatora zdravlja, jedini način da saznate koliko metaka vas deli od večnog lovišta, je jačina zvuka i brzina otkucaja srca, u kombinaciji sa "tunel vision" efektom koji postaje sve tamniji, dok ne prigrlite zemlju ili ne izbegnete vatru na par sekundi. "Crouch and Crowl", ne samo da će vam obezbediti bolji zaklon nego će i povećati preciznost vaših hitaca, što je veoma važno, jer niste u stanju da večno pijete vrela zrna.
Nigde bez džojpeda
Kaos se potrudio da stvori borbenu simulaciju, koja vas primorava da se držite svog tima i neprijatelja eliminišete sistemom "one-by-one", kao i maksimalnim korišćenjem opreme za zauzimanje protivničkih garnizona. Zbog vaše "smrtnosti", kao i ograničenog broja "respawnova," moraćete taktički da koristite razne male, ubojite spravice na daljinsku kontrolu. Tu spadaju "helikopterčić" sa ograničenim brojem raketa; mali pokretni tenk sa nekom vrstom miniguna, efikasan za čišćenje pešadije; brzi samoeksplodirajući robot nalik džipu, odličan za eliminaciju oklopnih vozila; dvogled za pozivanje vazdušnog napada, kao i drugi smrtonosni gedžeti. Sve ove stvari morate koristiti ukoliko planirate da igrate na težini većoj od Casual. Pravo je uživanje upravljati pola metra dugim helikopterom i sa visine zasipati neprijatelja raketama.
Svemogući neprijatelj
Kada je reč o težini, postoje bar tri razloga zašto je igra teža nego što bi trebala da bude. Prva stvar, ujedno i ona koja će izazvati najveću frustraciju kod većine igrača, je ta da neprijateljski AI ponekad zna da bude neverovatno precizan. Primer: Krijete se iza stene, iza koje vam viri levo stopalo, a neprijatelj vas sa platforme udaljene 1500 metara, pogađa u mali prst. Ovo vodi još jednoj frustraciji – neprijateljskom respawnu. U redu je "štancovatiti" neprijatelja daleko od mesta akcije, ali neprekidno spawnovanje na par koraka od vas, u kombinaciji sa neprestanim filovanjem olovom sa svih mogućih (i nemogućih) strana, itekako zna da iritira. Čak i da nekim čudom primetite i nanišanite udaljenog neprijatelja dok u ruci držite snajper, on jednostavno neće uvek pogoditi metu, što nije slučaj kada je snajper u rukama protivnika. Vaši saborci će prolaziti između neprijateljskih tenkova i vojnika kao da ne postoje, nepomišljajući da "raspale" po njima i tu su samo da prikriju onaj, "one man army" osećaj. Ovi propusti se često javljaju i konstantno će vas pratiti tokom igranja. Oružje pokošenog nesrećnika je nemoguće pokupiti, što je još jedan minus, a municiju nadoknađujete iz sanduka koji se nalaze na punktovima koje zauzimate. Svakom zauzetom kontrolnom tačkom (punktom) pomerate liniju vatre i potiskujete neprijatelja ka sledećoj.
Čelične svetiljke
Korišćenje opreme i vožnja različitih oklopnih vozila će vam olakšati život, ali čak i ona ima neke mane. Ako mislite da je 20 godina u budućnost, upravljanje najmodernijim tenkom, isto kao vožnja sportskog automobila, prevarili ste se. Kupola na tenku se okreće mnogo brže nego što sam tenk može da skrene, pa će te se često naći u situaciji da pokušavate da idete napred, da bi ste uskoro saznali da je prednji deo tenka zapravo iza vas. Mali deo okruženja je podložan destrukciji, pa će se vaše "čedo" od 100 tona često zakucavati u malu, neuništivu uličnu svetiljku.
Juuriiiiš!
Kampanje za jednog igrača je tu tek radi uhodavanja za ono što sledi, a to je naravno multiplayer. Browser sa listom dostupnih servera je nedovoljno detaljan i bagovit. Ako želite da se konektujete na određeni server, morate kliknuti na dugme "Launch", umesto jednostavnog dvoklika na ime servera. Još veći problem je nedostatak informacija (nepostojanje IP adrese i broja igrača) o serveru. Kada se jednom konektujete, odabraćete željenu klasu (Assault, Heavy Assault, Sniper, Anti-Vehicle, Special Ops i Close Combat), od kojih svaka ima različito primarno oružje, a zatim i jednu od četiri specijalnosti (Ground Support, EMP Tech, Drone Tech i Air Support). Kada se odlučite za sve navedeno, čekaju vas okršaji enormnih razmera, na osam ogromnih mapa sa do 64 igrača i gomilom oružja na raspolaganju! Juriš na neprijatelja, sa saborcima i tenkovima dok vas preletaju helikopteri i futuristički lovci, gotovo trenutno izaziva buru adrenalina i osećaj koji sigurno niste iskusili u drugim multiplayer naslovima, bar ne u ovoj meri.
Opet taj UT3
Dok se borite da okrenete svoje vozilo, primetićete oštre teksture i gust dim oko vas. Grafiku FoW-a pokreće moćan, i kao što je poznato, veoma skalabilan Epicov Unreal Tournament 3 (UT3) endžin. Kada se nivo, koji je sve samo ne mali, jednom učita, nema više "loading screena" i prekida akcije, kao i "pop-up" objekata na par metara od vas. Framerate zna na trenutak da padne u intenzivnim scenama na Dual Core procesoru na 3GHz, 2GB rama i nVidia 8800GT karti sa 512 mb, u 1680×1050 rezoluciji i svim podešavanjima na maksimum. Modeli vaših saboraca su detaljno modelovani i oštrih tekstura, dok su neprijatelji primetno lošije urađeni i deluju previše "kockasto". Odlična stvar dodata HUD-u je indikator neprijatelja u vidu crvenog kruga, koji će se fokusirati na "nesrećnika" koji je u vašem vidnom polju. Sve elemente HUD-a (uključujući indikator municije, odabranog oružja i drugih) moguće je po želji isključiti, što daje dozu realističnosti igri. Ono što verovatno nećete ukloniti je pomenuti indikator neprijatelja, jer boje u Frontlines-u favorizuju tamnije nijanse, što otežava njegovo otkrivanje. Ovi žućkasto-mrki i braon tonovi pratiće vas na svim, ratom razorenim mestima, pa vremenom postaju monotoni. Svako zrno metka ili šrapnela će na zidovima ostaviti trag, dočaravajući ratno okruženje. Efekti "repa" rakete koja vijuga i eksplozije zaista izgledaju odlično, a nuklearnu eksploziju (možda najbolji momenat igre), nema svrhe opisivati rečima.
A gde je muzika?
Pored glasovne glume, koja je nedovoljno ubedljiva, zvučna podloga je sasvim korektna. Zbog konstantnih efekata oružja i eksplozija, koji su vrlo upečatljivi i doprinose atmosferi (zvižduk rakete će vas sigurno naterati da potražite zaklon), muziku gotovo da nećete ni primetiti.
Nije sve tako crno…
FFoW nije toliko loša igra koliko to zvuči u ovom opisu. Činjenica je, da je ova zabavna i interesantna igra, preplavljena sitnim, ali brojnim manama koje bacaju senku na celokupno iskustvo. Dobar deo stvari je ispravljen patchom koji se pojavio, ali je očigledno da je na tržište izbačen nedovršen proizvod kome je falilo mnogo poliranja. Kao i većina igara i ova ostavlja mesta za nastavak, pa se nadam će THQ dati zeleno svetlo za ekspanziju i da će ovi propusti biti uklonjeni, što ova igra i zaslužuje. Za sada, Frontlines: Fuel of War ostaje samo još jedna prosečna pucačina iako je (vrlo lako), mogla da bude mnogo više.
Naziv Igre: Frontlines: Fuel of War
Žanr igre: FPS
Razvojni Tim: Kaos Studios
Izdavaè: THQ
Datum Izlaska: 15. februar 2008.
Velièina: 2 DL-DVD
Minimalna konfiguracija:
CPU: Intel Pentium 4 2.8GHz ili AMD Athlon 2800+
RAM: 768MB/1GB za Vistu
VGA: nVidia 6800GT (SM3) ili ATI X800XT (SM2) DirectX 9.0c
Preporučena konfiguracija:
CPU: Intel Core2Duo E6400 (2.13GHz) ili AMD X2 5000+
RAM: 1.5GB
VGA: nVidia 8600GTS or ATI HD X2600XT 256MB DirectX 9.0c
Ocene:
Grafika: 78
Zvuk: 75
Igrivost: 80
75/100 Solidno
+ Pored svega tera vas da je završite, multiplayer
– AI, Opšti utisak nedovršenosti