Fallout 3 najava
Dugo očekivani nastavak
Iako sada stare već desetak godina, Fallout i Fallout 2 igre važe za kultne i imaju i dalje brojne fanove. Projekat Van Buren, koji je trebao da bude treća igra u serijalu, prekinut je nakon finansijske propasti razvojnog tima i izdavača, američke firme Interplay. Bethesda Softworks, poznat po Elder Scrolls serijalu, je 2004. godine otkupio prava na ovaj naslov i konačno, nakon izlaska Oblivion-a, počinje ozbiljan rad na Fallout 3 igri.
U startu je naglašeno da Fallout 3 neće biti igra sa izometrijskim pogledom, niti 2D igra, kao što su to bile prethodne. Razvojni tim je smatrao da je ovakva prezentacija prevaziđena i želeo da igračima dočara ovaj svet što bliskije. Igra je 3D, sa perspektivom koja može da se menja u pogled iz prvog ili trećeg lica. Kamera će čak moći da se postavi daleko iza lika, tako da imitira izometrijski položaj kamere, mada igra nije planirana za igranje iz ove perspektive i to će sigurno otežati borbu.
Posle nuklearnog rata
Radnja je smeštena 30 godina nakon dešavanja u Fallout-u 2, u post-apokaliptičku budućnost, nakon Velikog rata 2077. godine, koji je trajao svega dva sata i nuklearnim eksplozijama naneo neverovatna razaranja. Ovoga puta priču počinjete kao dete u Vault-u 101, klaustrofobičnom skloništu koje je 200 godina bilo zapečaćeno u nadi da će se njegovo stanovništvo spasiti surovog sveta, u kome sada postoji samo pustoš i opasnosti. Upoznajete njegove stanovnike i rastete, pritom razvijajući svoj lik (u igri će biti prikazani neki bitnije događaji iz vašeg života u razmaku od po nekoliko godina). Nestanak oca će vas u 19. godini naterati da napustite sigurnost skloništa i krenete u potragu za njim. U spoljašnjem svetu moraćete da naučite da preživite, balansirajući između različitih frakcija koje se međusobno bore za prevlast (Brotherhood of Steel, Slavers, Super Mutants).
Grafici je posvećena posebna pažnja, jer je potrebno realistično dočarati pustoš koja je ostala nakon nuklearnog rata. Na osnovu demoa prikazanog na press konferenciji, gde je igra prvi put predstavljena, došlo se do zaključka da su neprijatelji veoma detaljno urađeni, sa vrhunskom animacijom. Razvijen je i novi sistem za vernije prikazivanje oštećenja okoline usled borbi. Vault 101 će imati retro-tehnički izgled inspirisan prethodnim Fallout igrama. U igri će postojati smena dana i noći, kao i promena vremenskih uslova. Naglašeno je da igra neće zahtevati Windows Vistu, niti DirectX 10.
Šta možemo da očekujemo
Pipboy 3000 je uređaj koji prikazuje statistike vašeg lika. On vam daje i pristup mapi okruženja, informacije o ciljevima vaših misija i inventar. Takođe će primati signale za pomoć, i kao radio uređaj puštati muziku i prenositi vesti, što znači da ćete preko njega moći da saznate za nove lokacije i nove questove. Bethesda je licencirala 20 pesama iz 40-ih godina prošlog veka, koje ćete moći da čujete preko jedne od radio stanica, da bi doprinela atmosferi u igri.
Sistem opreme i inventara je sličan onome u prethodnim Fallout igrama. Oružja će usled korišćenja početi da se kvare, što će primorati igrače da traže nove delove radi popravke. Ovde na scenu stupa veština popravljanja (repair skill) koja određuje stepen uspešnosti u opravci i nadogradnji oružja. U toku svojih pustolovina, nailazićete na nacrte raznovrsnog oružja, koje ćete zatim pokušavati da sastavite od priručnog materijala koji uspete da prikupite. Biće moguća i borba golim rukama, koja takođe može biti smrtonosna.
VATS (Vault-Tec Assisted Targeting System) je sličan sistemu za biranje mete u Fallout-u. Njega ćete koristiti za nišanjenje određenih delova tela neprijatelja, s tim što ćete dobiti u startu procenu kolike su šanse da ga pogodite. Ovim se borba pauzira, sve dok ne završite sa sekvencom akcija koje želite da zadate VATS-u, pri čemu je moguće zadati i prelazak na nišanjenje delova tela drugog protivnika. Zatim se borba nastavlja u realnom vremenu, a vi ćete biti počašćeni usporenom sekvencom pogotka, ukoliko ste imali sreće da metak pogodi protivnika. Zapravo, sreća nema mnogo veze sa uspešnim pogotkom. Šansa da se pogodi taj deo protivnikovog tela određuje se na osnovu bazičnog procenta predviđenog za taj deo tela, vidljivosti (ako je deo te mete iza zaklona šanse su znatno manje), samog oružja, razdaljine i, naravno, vaših veština. Akcija će se odvijati sve dok još imate akcionih poena, kao u ranijim Fallout naslovima. Za razliku od borbe korišćenjem VATS sistema, kod borbe u realnom vremenu se ne računaju šanse za pogodak, već se pogađa ili promašuje meta u zavisnosti od nivoa vaše veštine, oružja i nekog procenta slučajnosti, mada akcioni poeni takođe utiču i na borbu u realnom vremenu.
Vozila koja u igri postoje nisu dostupna za vožnju igračima, ali imaju jednu veoma zanimljivu osobinu – s obzirom na to da se snabdevaju nuklearnom energijom, pogodak metkom u motor će izazvati pravu malu nuklearnu eksploziju i razneti neprijatelje u okolini. Međutim, ni vi sami ne smete da ostanete izloženi ovoj radijaciji, jer će trovanje radijacijom uticati na vaše performanse. Čak i voda, kao izvor zdravlja, nosi u sebi nešto radijacije koja može predstavljati rizik, pa će igrači morati sami da pronađu balans u vidanju rana i sprečavanju izlaganja radijaciji.
RPG elementi
Fallout 3, kao i njegovi prethodnici, koristi S.P.E.C.I.A.L. (Strength, Perception, Endurance, Charisma, Inteligence, Agility, Luck) sistem za simulaciju ljudskih sposobnosti, gde ćete poene za osobine raspoređivati nakon napredovanja u nivoima, a na svakom drugom nivou biraćete jedinstvene veštine (perks) koje će na specifičan način doprinositi snalaženju u okolini, u interakciji sa likovima ili unaprediti vaše borbene sposobnosti. Maksimalni nivo do koga će lik moći da napreduje je 20., pre svega zato što ova igra, za razliku od recimo Oblivion-a, ima definisan kraj kada se završi glavni quest, tj. glavna priča. Planira se između 9 i 12 različitih krajeva koji zavise isključivo od načina na koji ste završavali pojedine misije. Biranje pojedinih opcija u toku dijaloga otvoriće ponekad mogućnosti za preuzimanje novih misija i pristup novim lokacijama. Pritom ćete moći svojim ponašanjem da postignete "dobar" ili "loš" karakter vašeg lika ili jednostavno pokušavati da ostvarite neki balans i zadržite se na neutralnom stavu, što će u mnogome odrediti ponašanje stanovnika ovog sveta prema vama (tj. karmu).
AI je napredna verzija radiant AI-a, koji je korišćen u Oblivion-u, pa će karakteri s kojima imate interakciju menjati izraze lica, gestikulirati, imati jedinstven dijalog, a obećano je i ponašanje što sličnije ponašanju u realnom svetu. Između 30 i 40 glumaca pozajmiće glasove, a svoju ulogu odigraće i neki slavni glumci, kao što su Liam Neeson (otac glavnog lika) i Ron Perlman (narator).
Igra će imati nekoliko stotina NPC-ova i nekoliko stotina questova, a obećan je svet veći nego u prve dve igre. Očekuje se da će igra biti duga oko 20 sati, uz dodatnih 20 sati ukoliko izaberete da odigrate sve sporedne misije. Teži se tome da biranjem drugih opcija u rešavanju questova birate i drugačiji put kroz igru, što znači da ćete pri sledećem igranju imati priliku da iskusite drugačiju priču i krenete putem kojim ranije niste išli. Viši nivo harizme daće vam veći broj opcija u razgovoru sa drugima, što takođe otvara i nove načine razrešavanja različitih situacija sa kojima se susrećete. Bethesda obećava da će time očuvati slobodu koju su igrači imali u prethodnim Fallout igrama, koja je, zajedno sa uverljivim karakterima, dobrom atmosferom i zanimljivim gameplay-om, bila njihov glavni adut.
Neće biti klasičnog RPG party sistema, mada će neki od karaktera koje srećete na svom putu moći da vam se pridruže u avanturi. Ovo je više nalik unajmljivanju plaćenika, jer igrač neće imati kontrolu nad njima, ali će moći da im daje uputstva šta da rade.
Da li će fanovi biti zadovoljni?
Razvojni tim tvrdi da nema mesta strahovima fanova serijala (zbog prelaska na perspektivu iz prvog lica i borbu u realnom vremenu) da će Fallout 3 zapravo biti samo Oblivion sa vatrenim oružjem. Očigledno su svesni da je potpuna nelinearnost ono što je činilo Fallout tako posebnim, kao i razgranati dijalozi sa pravim posledicama po priču, odličan RPG sistem i upečatljivi likovi s kojima je igrač imao interakciju. Posebno je naglašeno da Fallout 3 neće patiti od bolesti koja je gameplay u Oblivion-u, i pored velikog truda uloženog u igru, unazadila toliko, da su sami igrači pravili modove da bi je prevazišli. Naime, radi se o neobičnoj i očigledno veoma lošoj ideji da neprijatelji prate nivo igrača, tj. da se leveluju zajedno s njim, čime se izgubio svaki osećaj napredovanja. Prema uveravanju tima iz Bethesda Softworks-a, u Fallout-u 3 će neprijatelji zadržati svoj nivo tokom cele igre, tako da ćete u slučaju da naiđete na previše teške borbe morati da se povučete i na tu lokaciju vratite kada budete dovoljno napredovali.
Ostaje nam samo da se nadamo da su programeri iz ovog razvojnog tima, igrajući prve dve Fallout igre, uživali onoliko koliko i mi, te da će ovaj naslov ostati što verniji originalu po RPG sistemu, bogatoj atmosferi, kompleksnosti i humoru. Na jesen ćemo videti da li je Bethesda položila ovaj veliki test pred brojnim ljubiteljima serijala.
Naziv Igre: Fallout 3
Žanr igre: Akcioni RPG
Razvojni Tim: Bethesda Softworks
Izdavač: Bethesda Softworks
Datum Izlaska: Jesen 2008.
Screenshotovi: Fallout 3
Diskutujte o igri na forumu