(“Colin McRae”) DIRT opis
RIP Colin
Pre svega bih želeo da naglasim da je, čovek po kome nosi ime ova igra, Colin McRae preminuo u tragičnoj nesreći 16. septembra. Kolin je bio šampion u WRC-u i jedan od najagresivnijih vozača svoga doba. Ostaće upamćen, bar kod nas igrača, po odličnom serijalu reli simulacija koje nose njegovo ime.
Let's the game begin
Posle igre iz 2005. godine, koja nosi naziv Colin McRae 2005, glavni i odgovorni za razvoj serijala Colin McRae, Britanska kompanija Codemasters, odlučila je da udahne novi život već pomalo zamrlom serijalu. Zbog toga je 2006. godina preskočena, ali ove godine dobijamo mnogo više nego što je to obično bilo. Pred nama je Colin McRae: DiRT.
Atomski broj 10
Kod ove igre moramo početi od najupadljivijeg dela – njene vanserijske grafike. Endžin je specijalno razvijan za potrebe ove igre i nosi naziv Neon. Isti taj endžin možemo očekivati i u nastavcima Operation Flashpointa i Toca-e. No, vratimo se ovoj igri. Grafika na maksimalnim podešavanjima neće nikoga ostaviti ravnodušnim. Prosto prelepe senke, modeli automobila, efekti čestica, fauna, refleksije, sve je na skoro fotorealističnom nivou. Fizika endžina je do sada neviđena, pošto se kod svakog sudara posebno računa oštećenje na određenom delu automobila i svaki deo se u realnom vremenu prikazuje. To praktično znači da ne možete napraviti dva identična sudara. Ni zvuk ne zaostaje za grafikom, sa jako dobrim i autentičnim zvukom svakog vozila. Zvukovi proklizavanja guma, sudara i svega ostalog iz ambijenta su takođe na visokom nivou. Jedino sto se sa tog aspekta može kritikovati je glasovna gluma Trevisa Pastrane, koji zvuči previše američki. No, to možemo zanemariti. O zahtevnosti neću sada, kako neko ne bi pao u nesvest, pa da ne bude u mogućnosti da pročita ceo opis.
Eat my dust
Codemaster je ove godine pažnju stavio na razne offroad trke, tako da srž igre nije više WRC, nego razna nadmetanja na kružnim stazama ili u borbi sa vremenom protivnika. Ceo sistem donekle podseća na onaj viđen u Toca 3 naslovu. Imate pristup lestvici kroz koju napredujete pobedama. Kako napredujete tako vam se otključavaju novi modovi trka, nova vozila; tako do samog vrha lestvice. Za razliku od „Toke“ gde postoje bar naznake neke priče, ovde toga nema ni u tragovima, ali ne nedostaje. Postoji zaista veliki broj vozila, od onih koja imaju pogon na prednjim točkovima do 4WD, preko raznih bagija, pa čak i kamiona. Šarolikost na nivou, zabava zagarantovana.
Ready, set, go
Kao što je već rečeno postoji više modova trka. Najzanimljivije od svega je ipak standardni reli, gde uz pomoć svog suvozača pokušavate da imate najbolje vreme na stazi. Vredne spomena su i trke koje se odigravaju u okviru nekih američkih kanjona, koje su prosto prelepe, i po mom mišljenju nešto najlepše viđeno u igrama do sada. Atmosfera je na izuzetno visokom nivou, i kada vam u toku učitavanja sledeće trke izbaci poruku "Total time driving: 10h" prosto ćete biti iznenađeni kako brzo vreme prolazi. Efekat poznat pod imenom "još samo jednu trku" je ovde više nego prisutan, pa se može desiti da do pola noći vozikate reli.
Mehanika
Ne, ne brinite, nije predmet sa fakulteta ili iz srednje škole. Da malo popričamo o mehanici same igre. Kao što je navedeno, svaki sudar se registruje, i svaki sudar menja karakteristike vozila. Ako ovome dodamo da pre svake trke možete naštelovati vozilo do najsitnijih detalja, shvatićete da je ovo vrlo kompleksna igra. Mnogo faktora učestvuje u proračunu fizike kretanja vozila. Iako će se u prvi mah igra činiti mnogo teža, kada se malo uvežba postaje prilično laka. Naravno, postoji i više nivoa težine koje možete koristiti. U zavisnosti koji nivo koristite, toliko će oštećenje biti prisutnije, a i protivnici opasniji. Još jedna stvar vezana za nivo težine je to da za svaku pobedu na istoj trci dobijate različitu količinu zelenih novčanica, u zavisnosti od težine u kojoj ste igrali. Te iste zelene novčanice koristite kasnije da bi ste kupili nove automobile ili da zamenite šasije na starim.
Winner
Za kraj treba napomenuti da AI nije moguće oceniti, zato što ćete većinu vremena sami provoditi na stazi, a u trkama gde ima više vozila, može se reći da protivnici briljiraju i da retko kada prave greške; barem je tako na Hard nivou težine. Ipak, nisu nepobedivi.
Thank you, and good bye
Sada se možemo vratiti temi hardverske zahtevnosti. Ako samo kažem da je dual-core procesor skoro pa minimum, da bez 1.5 GB RAM-a ne treba razmišljati igrati, i da bez neke GeForce 7600GT se ne može izvući iole normalan framerate u minimalnim setovanjima, onda vam je sve jasno. Igra jeste prelepa, ali je i neoptimizovano. To je jedan veliki minus za Codemasters, ali ostaje nada da će u budućnosti naučiti da koriste svoje endžin malo bolje, pa da nas u Operation Flashpointu ili u Toca-i neće sačekati još gora neoptimizovanost. Do tada, treba uživati u ovom proizvodu, pošto je možda i poslednji koji nosi ime velikog šampiona – Kolin Mekrea.
Naziv Igre:
Colin McRae: DiRT
Žanr igre:
Reli simulacija
Razvojni Tim:
Codemasters
Izdavač:
Codemasters
Datum Izlaska: 1
9. jun 2007.
Veličina:
1 Dual layer DVD
Ostali screenshotovi
Colin McRae Dirt
Minimalna konfiguracija:
CPU: 2.8 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 1GB
VGA: NVIDIA Geforce 7600GT or ATI Radeon X1650PRO 128MB DirectX 9.0c
Preporučena konfiguracija:
CPU: AMD X2 4400+ ili Intel Core2Duo E6600
RAM: 2GB
VGA: NVIDIA 8800GTS 320MB or ATI Radeon X1900 256MB DirectX 9.0c
Ocene:
Grafika: 95
Zvuk: 90
Igrivost: 82
87/100 Vrlo dobro
+ Grafika, zvuk, atmosfera
– Zahtevnost