Grim Fandango opis
Praznik koji se održava prvog i drugog novembra svake godine se kod nas zove Svi Sveti, ali da li ste znali da se radi o prevashodno španskom prazniku? Dia de los Muertos, ili Dan Mrtvih u prevodu, najviše se slavi u Meksiku, ali se koreni ovog slavlja mogu povezati sa kulturom drevnih Asteka. Tokom dva dana praznika stanovnici skoro svih država širom sveta prisećaju se onih koji nisu među živima posećujući njihove grobove ili prisustvujući misama u crkvi.
Radnja avanture se odvija upravo tokom ovog praznika. Verovatno ste nekad razmišljali šta vas čeka posle smrti – postoje razne teorije o životu posle, reinkarnaciji i tunelu sa svetlom na kraju, ali Grim Fandango nudi svoje mišljenje o onome što se krije izvan granica shvatanja nas običnih smrtnika. Meni Kalavera (Manny Calavera) je samo jedan od mnogih agenata Departmana Smrti (Department of Death, ili skraćeno: DOD), koji imaju zadatak da preminulima ponude najbolje moguće rešenje za dug put do Devetog Podzemlja (Ninth Underworld), njihovog konačnog cilja. Prevozno sredstvo kojim će putovati zavisi od svega što su uradili u toku života – neki će ići peške, drugi će biti spakovani u tapacirane kovčege, a one koji su bili stvarno dobri čeka karta za ekspresni voz Number Nine.
Radom u Departmanu agenti zapravo odrađuju kaznu za greške koje su načinili tokom svojih života. Kakve su to tačno greške se, međutim, nikad ne spominje, i nikad se ne otkriva zašto je Meni zadržan. Angažmane za putovanja agenti prodaju za komisiju – što je vredniji klijent, tim je veća komisija i kraća kazna. U početku je Meni bio na samom vrhu, ali se u međuvremenu pojavio Domino Herli (Hurley) koji nekako uvek dobija najvrednije klijente, bez obzira koliko se trudio. Meniju ovo postaje sumnjivo kada nedavno preminuloj Mersedes Kolomar (Mercedes Colomar) ne može da ponudi ništa više od pešačenja do Devetog Podzemlja, iako ona ceo život nije uradila ništa loše. Otkriva da iza svega stoji zavera kojom Domino, pa čak i šef Departmana Don Kopal (Copal), zarađuju na nezakonit način, i pridružuje se svojevrsnom pokretu otpora Lost Souls Alliance kako bi razotkrio svakoga ko mu je stao na put do konačnog mira.
Grim Fandango je prva igra u kojoj je korišćen GrimE engine. Radi se o sistemu koji miš potpuno izbacuje iz upotrebe, i sve kontrole su svedene na kursorske strelice i dugmadi za Use ili Talk to (U), Pick up (P), Examine (E) i inventar (I). Dok ste vašeg lika u prethodnim LucasArts avanturama kontrolisali putem miša, kretanje se ovde vrši strelicama na tastaturi, slično kao u starijim igrama Alone in the Dark ili u trećem delu serijala Gabriel Knight (u odnosu na ovaj drugi primer, razlika je u tome što se pogled ne može pomerati). Pozadine lokacija su unapred renderovane, dok se za likove koristi softverska ili hardverska akceleracija. Modeli su sastavljeni od relativno malog broja poligona i za neke će najverovatnije izgledati zastarelo, ali se njihov stilizovani izgled savršeno uklapa u inače savršeno realizovan stil. Cela igra ima atmosferu spomenutog španskog praznika – likovi pričaju sa blagim španskim naglaskom, pozadinska muzika se kreće između džeza i marijačija, a uostalom je i radnja podeljena na četiri poglavlja koja se odvijaju istog dana – 2. novembra, na dan Svih Svetih. Španski element je kombinovan sa 'noir' stilom, karakterističnim za filmove iz pedesetih godina prošlog veka (Kazablanka je najbolji primer, jer film i igra imaju dosta toga zajedničkog).
Interfejs igre je verovatno i njena najveća mana. Izbacivanjem miša gubi se mogućnost za preletanje okoline kursorom u potrazi za delovima sa kojima možete da vršite interakciju. Umesto toga, kada Meni prođe pored predmeta koji može da se pokupi ili koristi, on će ga pratiti pogledom. Dok ovakvo rešenje najčešće prolazi bezbolno, scene u kojima se Meni udaljava od kamere mogu da predstavljaju problem jer će vam biti mnogo teže da primetite kada okreće glavu, i može se desiti da ćete se odlučiti za stiskanje dugmeta E kako bi saznali da li u daljini ima nečega što treba da pokupite ili koristite. Druga mana interfejsa jeste kretanje – Meni zna da bude tvrdoglav kada hoćete da prođete kroz vrata ili druge uske prolaze (pogotovo ako držite taster Shift za trčanje) i skrene u potpuno pogrešnom pravcu, i u takvim slučajevima vam ne ostaje ništa drugo nego da pažljivo "naciljate" prolaz i krećete se pravolinijskom putanjom. Nezanemarljivo koliko god da deluje, ove negativne tačke ukupan utisak o igri ne smanjuju, već u najgorem slučaju predstavljaju tek mrljicu na inače sjajnom umetničkom delu.
Visoko mesto ove igre na listi najpoznatijih avantura niko ne osporava. Grim Fandango poseduje bukvalno sve što čini jednu odličnu avanturu: likove sa kojima ćete saosećati kada se ne smejete njihovim opaskama, priču i atmosferu koje izazivaju efekat 'samo još deset minuta', genijalno osmišljene dijaloge i logičke zagonetke koje su na početku lake, da bi bile sve teže i teže kako odmičete. Ako ste fan avantura, Grim Fandango ste verovatno već odigrali, a svima koji nisu imali prilike da iskuse ovo majstorsko ostvarenje možemo samo od srca da preporučimo da iz prve ruke saznaju kako izgleda avantura koja posle punih deset godina postojanja nije izgubila ništa od stečene popularnosti.
Naziv igre: Grim Fandango
Žanr igre: Avantura
Razvojni tim: LucasArts
Izdavač: LucasArts
Datum izlaska: 30. oktobar 1998.
Screenshot-ovi: Grim Fandango
Diskutujte o igri i opisu na forumu.
Minimalna konfiguracija:
CPU: Pentium 133 MHz
RAM: 16 MB
VGA: DirectX 7 PCI kartica sa 2 MB memorije
Preporučena konfiguracija:
CPU: Pentium 266 MHz
RAM: 32 MB
VGA: DirectX 7 AGP kartica sa 16 MB memorije
+ Stil, atmosfera, radnja, dijalozi, likovi
– kontrole
Your comment is awaiting moderation.
We recommend exploring the best quotes collections: Loved One Quotes From Great People