Enemy Territory: Quake Wars opis


 Enemy Territory Quake Wars 13 Enemy Territory Quake Wars 16 Enemy Territory Quake Wars 10

2001.godine u jednom gradiću nedaleko od  Londona, nekoliko mladih i perspektivnih entuzijasta oformilo je Splash Damage. Prvenstvena zamisao čitave ekipe je bilo pravljenje multiplayer modova i mapa za tadašnje FPS naslove. Nakon izbacivanja nekoliko kvalitetnih mapa za CS, Q3, kao i za Return To Castle Wolfenstein (Marketgarden mapa je svojevremeno proglašena za najbolju nezvaničnu RTCW mapu) momci iz Splash Damage-a su postali prilično popularni među tadašnjom multiplayer zajednicom. 2002. godine Splash Damage biva zadužen da napravi tri nove mape koje će biti uvrštene u Return To Castle Wolfenstein: Game of the Year Edition. Da je posao odlično odrađen, govorila je činjenica da je mapa Tram Siege postala najigranija zvanična RTCW mapa. Uvidevši ogroman potencijal ovog razvojnog tima, id Software i Activision preuzimaju studio pod svoje okrilje. Prvi zajednički projekat bio je besplatni mod za Wolfenstein, zvani RTCW: Enemy Territory. Igra je pokupila brdo pohvala, nagrada i svojevremeno je važila za najbolji online FPS mod. U međuvremenu došao je Battlefield, koji je “pokupio” najbolje elemente tog naslova i nedugo nakon toga Enemy Territory je pao u zaborav. Danas, nakon nekoliko godina vrednog rada i neprospavanih noći, pred nama je prvo komercijalno čedo ovog odličnog razvojnog tima- pred nama je Enemy Territory: Quake Wars!

“We are the STROGG”

Kao što sam naslov igre govori, glavna tematika je posvećena sukobu između STROGG, nadmoće vanzemaljske kiborg rase koja vrši invaziju na Zemlju, ne bili pretvorila sve njene žitelje u kremenadle, suvi vrat, a bogami i čvarke, i GDF(Global Defense Federation), koju čini alijansa osnovana od strane slobodnih zemalja koje su spremne da pruže paklen otpor, pre nego što budu završile u stomacima svojih osvajača. Igra prati sam početak sukoba, i zauzima radnju daleko pre Quake serijala. Međutim, pošto je u pitanju multiplayer orijentisan naslov, nećete imati priliku da igru preživljavate u stilu singleplayer kampanje, već ćete imati 12 multiplayer mapa koje predstavljaju presudne istorijske bitke, a u kojima ćete vi i vaši prijatelji učestvovati. Retko ko je očekivao da će jedna FPS multiplayer igra imati ovako zanimljivu i duboku pozadinsku priču.

“The curse of Hype”

Čitav hype koji je vladao oko ovog naslova posmatrao sam pomalo skeptično iz senke, ne želevši da potajna nadanja koja gajim nadmaše sva realna isčekivanja. Pored uvek prisutnog hype-a, tu su još dve boljke od koje pate današnji naslovi, a to su neizbalansiranost i nedovršenost. Tako da ukoliko želite da neki naslov igrate “normalno” morate da čekate tonu zakrpi koje neki put teže i po 30 MB. Ono što oduševljava u vezi ovog naslova, je to što je još od izlaska demoa, ET:Quake Wars bio potpuno kompletna i igriva igra! Oni koji su igrali demo sigurno će se složiti da je jedina razlika između demo i full verzije igre praktično samo u broju mapa! Naravno neke sitne ispravke u balansu sigurno postoje, ali su korekcije verovatno minimalne. Zaista je za svaku pohvalu što se “splašeri” nakon silnih pohvala nisu ulenjili i što su nastavili da rade dobar posao.

Enemy Territory Quake Wars 11  Enemy Territory Quake Wars 24 Enemy Territory Quake Wars 12

“What is your proffession?"

Kao što je pomenuto, igru čini 12 mapa koje predstavljaju istorijske bitke između ove dve zaraćene strane. Mape su podeljenje na četiri regije (Severna Amerika, Severna Evropa, Afrika i Pacifik). Svaka regija sadrži po tri mape. Kada budete igrali takozvani campaign mod, strana koja na nekoj od regija osvoji 2 od 3 moguće mape dobija meč.

Obe strane imaju po 5 klasa, svaka klasa ima nekoliko varijacija naoružanja koje birate na početku partije. Klase koje se pojavljuju su uglavnom standardne tipa Soldier, Medic, Engineer. Isto važi i za STROGG čije se klase (osim naziva i izgleda) po funkciji ne razlikuju previše od GDF snaga. Svaka od klasa je jedinstvena, i zbog toga je svih 5 klasa potrebno na terenu. Prilikom igranja svaka klasa će imati svoju ulogu u ispunjavanju misija koje postoje na svakoj mapi, tako da će vam vojnik biti potreban u raznošenju generatora, field ops da bi hakovao shield generator i onesposobljavao neprijateljske odbrambene sisteme, inžinjer da bi pravio mostove, postavljao odbranu i deaktivirao bombe, medic će oživljavati svoje saborce, covert ops je tu da deli municiju i traži pomoć iz vazduha (bombardovanje). Ovo je samo delić mogućnosti svake od klasa koje postoje i ukoliko vam jedna od njih zafali na terenu, crno vam se piše. Još jedna pozitivna stvar je mogućnost napredovanja po činovima. Nakon izvršenja određenog zadatka, igrač dobija određen broj iskustvenih poena uz pomoć kojih dobija unapređenja u ranku, kao i neku od specijalnih sposobnosti vezanih za klasu koju igra (ukoliko ste field ops višeg ranga, brže ćete hakovati protivničku odbranu itd).

“We got some big guns pointed at you”

Vozila i odbrambeni sistemi su priča za sebe. Svaka od strana ima svoja vozila i odbranu. Mlađi igrači će verovatno pomisliti “evo još jednog Battlefield klona”, ali na sreću nije baš tako. U ovom naslovu vozila nisu imperativ kao u Battlefieldu, već su tu prvenstveno kao pomagala u nekim težim situacijama, kao naprimer radi lakšeg probijanja kroz zacementiranu protivničku odbranu, ili pak čuvanja nekih važnih strateških tačaka na mapi. Ukoliko mislite da kad uđete u tenk automatski znači da se možete zaletati na protivničku bazu, razmislite opet, jer svaka od klasa sa sobom nosi dovoljnu količinu ekspoziva koji će vaš “uber tank” pretvoriti u gomilu suvog gvožđa za tili čas. Ukoliko pak krenete sa saborcima koji će vas pokrivati od iznenadnih rocket luncher napada, isti taj tenk se može pretvoriti u ogromnu prednost. Vozila koje još treba spomenuti su Cyclops – smrtonosna walker jedinica koja je opremljena sa plazma topovima, veoma nezgodna na daljinu; Tormentor je leteća STROGG jedinica koju ukoliko pilotira iskusniji igrač ume da bude i te kakav problem GDF pešadiji. Od GDF vozila posebno pažnju treba skrenuti na MCP, takozvani command bunker, opremljen sa mobilnim radarom, mitraljezima i SSM (Strategic Strike Missile) koji se ispaljuje kada vozilo dovedete na potrebnu lokaciju. U većini misija glavni zadatak će vam biti pravljenje puta i čuvanje MCP-a od snaga STROGG čiji će zadatak biti da vam ne dozvoli da ispalite SSM. GDF poseduje više vozila, ali su kao posledica toga ista vema ograničena u manevarsko-borbenim sposobnostima.

 Kada su u pitanju odbrambeno-artiljerijski sistemi, igrač je u mogućnosti da, u zavisnosti od situacije, zatraži bilo anti-pešadijske, anti-vazdušne, ili pak artiljerijske sisteme koji će nakon što budete odabrali lokaciju gde će biti isporučeni, isti posle tridesetak sekundi, uz atraktivnu animaciju, spustiti na željeno mesto. Ukoliko su postavljeni pravilno ovi sistemi mogu da naprave ogromne probleme protivničkoj strani. Samo određene klase imaju privilegiju da pozicioniraju ove sisteme.

“Let the party begins!”

Igru krasi neverovatna dinamika, uvek će se nešto dešavati, nikada nećete biti u situaciji da vam treba tri dana jahanja kako bi ste stigli do lokacije gde se dešava akcija. Takođe, ukoliko nemate prevozno sredstvo pri ruci, nema veze, pešadija ume itekako da trči, pa nećete imati probema prilikom “tabananja” od jedne lokacije do druge (doduše u takvim situacijama se nećete ni nalaziti). Ukoliko zaginete od strane protivnika (ili zbog greške vaših saigrača) možete čekati medica koji če vas oživeti, ili ako ste daleko od tima, pritiskom na taster space, bićete prebačeni na najbližu moguću poziciju koju kontroliše vaša ekipa. Ukoliko se opredelite za tu opciju, moraćete da sačekati sledeći talas sa pojačanjima koji ide na svakih 20 sekundi. Retko kad ćete zaista morati da čekate čitavih 20 sekundi ne bili se ponovo vratili u akciju. Ako ste navikli na soliranje i oslanjanje na svoje sposobnosti, nećete daleko dogurati. U Enemy Territory: Quake Wars pojedinac nema nikakve šanse, već ukoliko želite da porazite protivnika, morate da sve radite timski, promišljeno i organizovano. U timskom radu leži i najveći potencijal ovog naslova. Ukoliko niste timski igrač, poštedite druge nerviranja i zaobiđite ovaj naslov.

Mape su posebna priča, možda nisu velike kao na primer Battlefield mape, ali zato odaju duh savršenosti i detalja. Svaka od 12 ponuđenih mapa su besprekorno dizajnirane i izbalansirane. Predeli kao što je Sahara prekrivena snežnom olujom će vas ostavljati bez daha. Najbitnija je atmosfera koja se stvara prilikom igranja na takvim mapama; imaćete bukvalno osećaj da ste zaista pešadinac koji se bori za spas sopstvene planete. Vremenske promene, oluje, kiše ili post-apokaliptični grad u kome je život izbrisan sa lica zemlje su samo jedan mali primer koliko je razvjoni tim doveo atmosferu na mapama do savršenstva.

 Enemy Territory Quake Wars 26 Enemy Territory Quake Wars 13 Enemy Territory Quake Wars 14

“Eyecandy”

Enemy Territory kao audio-vizuelna pojava nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Grafika je melem za oči – igra koristi Doom 3 engine kakav do sad još nismo imali prilike da  vidimo! Naime ovo je prvi put da je D3 engine implementiran u igru čija se radnja ne odvija u mračnim i zatvorenim prostorijama. Zahvaljujući Mega Teksturama igra ne troši mnogo resursa, tako da će vlasnici prosečnih konfiguracija moći da uživaju bez straha da će im FPS praviti problem. Zvučna podloga je takođe na najvišem nivou, zvuk projektila koji vam je prošao iznad glave, eksplozije, brujanje gusenica, sve će vas ostaviti bez daha, jedino što vi treba da uradite je da nabavite neko monstruozno 5.1 ozvučenje.

“In the end…”

Momci iz Splash Damage-a su opet bili na vrhuncu zadatka, i ovaj put smo dobili odličnu multiplayer igru koja je za sada bez konkurencije (videćemo kako će biti kada se bude pojavio UT3). Dokaz da su “splašeri” ovaj posao shvatili ozbiljno govori i podatak da je prvi patch izašao nekoliko dana pre zvaničnog izlaska igre! Enemy Territory: Quake Wars je odlično ostvarenje, igra čija je obavezno štivo svakog online FPS gamera koji drži do sebe!

 

Naziv Igre:
Enemy Territory: Quake Wars
Žanr igre:
WWII FPS
Razvojni Tim:
Splash Damage
Izdavač:
Activision
Datum Izlaska:
28. Septembar 2007.
Veličina:
1 DVD
Ostatak screenshotova:
Enemy Territory – Quake Wars

Minimalna konfiguracija:
CPU: 2.4 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 512 MB DDR
VGA: 128 MB DirectX 9.0c

Preporučena konfiguracija:
CPU: 3 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 1GB DDR
VGA: 256 MB DirectX 9.0c

Ocene:
Grafika: 89
Zvuk: 86
Igrivost: 96
89/100 Vrlo Dobro
+ Igrivost, atmosfera, grafika
– namenjeno za online igranje

Popularno na PCigre.com

0 Comments Lupi i ti nešto!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*