Stranglehold opis
Tvrdo kuvano
Hard Boiled (poznat i pod nazivom Lat sau san taam) je film Johna Woo-a iz 1992. godine koji je imao uticaja na industriju, koliko na filmsku, toliko i na industriju zabavnog software-a. Glavni protagonista filma je inspektor Tequila u izvođenju Chow Yun-Fata, koji je svojom umetnošću vitlanja vatrenim oružjem potpuno redefinisao podžanr hongkonški akcioni film. Umesto dotadašnjeg trenda borilačkih veština, sada na sceni dominiraju okršaji u kojim sve pršti od metaka. Uticaj filma na igračku populaciju je krunisan maestralnim Max Payne-om. Došlo je vreme da i inspektor Tequila dobije svoje mesto na igračkoj sceni. Dame i gospodo, John Woo nam predstavlja Stranglehold.
Once upon a time
Radnju je najprostije opisati rečju – kliše. Svi elementi klišeiziranog zapleta su tu – od borbe bandi za prevlast, preko potrage za davno izgubljenom i nikada zaboravljenom ljubavi, pa sve do izdaje. Naracija se odvija kroz niz cut scena između nivoa ili u toku jednog nivoa. Prateći fabulu igrač će proći kroz set linearnih, akcijom natrpanih poglavlja. Posetićete hongkongšku pijacu, dokove, kazino, da bi se onda akcija prenela na tlo Amerike u prirodnjački muzej i tako redom. Priča je previše jednostavna i kao takva čini se da ima ulogu da malo odmori igrača od konstante akcije, nego da ga drži prikovanog za ekran.
Godine prolaze nervoznim korakom, godine prolaze, Max Payne ostaje
Zaposleni u Tiger Hill Entertaimentu se nisu ni u jednom trenutku libili da preuzmu neki od koncepata viđenih pre 6 godina u Max Payne-u. Sama mehanike igre neodoljivo podseća na svima dragog pripadnika NYPD, koji u svojoj borbi za osvetom voljene mu žene pribegava najrazličitijim tehnikama skokova u stranu, usporenjima vremena i sličnim akrobatskim sposobnostima. Sve to, što je bilo aktuelno tada, može se u manjoj ili većoj meri naći ovde. Bullet time se ovde naziva Tequila time, ali mu je upotrebna vrednost gotovo identična. Da sve ne bi bilo samo još jedna u nizu kopija Max Payne-a, developeri su uvrstili par zanimljivih novina, kao što su likvidacija protivnika, dok Tequila slajduje po rukohvatu na stepeništu, ili dok se ljulja na lusteru. Sve to kao celina deluje zanimljivo, i drži igrača u stanju prenapetosti od adrenalina. Celokupnoj igrivosti pridodaje i destruktibilnost većine objekata na ekranu, što u praksi znači da skoro sve što vidite možete deformisati upotrebom vatrenog oružja. Destruktabilnost ima uticaja i na tok igre, pošto će biti momenata kada će se od vas tražiti da uništite određeni objekat kako bi mogli napredovati dalje. U samu igru ugrađen je sistem atraktivnosti likvidacije protivnik, koji se gradira na skali od 1 do 5. Što je ubistvo atraktivnije više poena dobijate i brže vam se puni skala, koju u toku igre koristite za posebne poteze. Prvi (i verovatno najkorisniji) je dopuna zdravlja, drugi je precizan hitac ka neprijatelju, kada se vreme uspori, a vi imate vremena da ga nanišanite tačno gde hoćete. Sledeći je veoma zabavan, ali mu je upotrebna vrednost relativno mala. Kada se on aktivira, Tequila postaje neranjiv i ne troši municiju. Takođe, meci imaju jače dejstvo na okolinu. Četvrti po redu je najmanje koristan, i svodi se na to da Tequila jednim potezom likvidira sve protivnike koji se nalaze u prostoriji.
Gledaj, slušaj, opažaj
Sa tehničkog aspekta nema se šta prigovoriti. Igra koristi Unreal 3 endžin, koji je sposoban da izrenderuje neke zaista vanserijske prikaze. Najupečatljiviji grafički detalj je model Tequile, koji je jedan od najdetaljnijih likova koji su harali našim monitorima. Modeli protivnika donekle kaskaju po nivou detalja, ali to je i bilo za očekivati. Zvuk nije na nivou grafike, ali pridodaje samoj atmosferi u dovoljnoj meri. Muzika ne dolazi do izražaja često, pošto će u većini slučajeva iz vaših zvučnika dopirati zvuci eksplozija i pucnjave. Međutim, kada je zatišje onda se da primetiti da je muzika tradicionalno istočnjačka, kakva i dolikuje ulicama Hong Konga. Sveukupni audio i vizuelni utisak je veoma dobar, ali to ima i svoju lošu stranu. Naravno, kao i u većini slučajeva reč je u zahtevnosti. Slobodno se može reći da je ova igra jedna od najzahtevnijih na tržištu. Razlog je možda i u tome, što u grafičkim podešavanjima nemate mogućnost smanjivanja detalja tekstura. Jedino postoji opcija za menjanje rezolucije i dinamičkog osvetljenja. Toliko o optimizaciji.
Listen very carefully, I shall say this only once
Iako sve to lepo izgleda i sve je lepo ukombinovano, ipak nešto nedostaje. Iako će vas u prvi mah zakovati ispred monitora, posle nekog vremena će dosaditi, i čak kada je pređete retko ko će se opredeliti za još jedan pokušaj. Mnogi će radije odigrati već toliko puta ponavljanog Max Payne-a nego ovo. Šta to igri fali? Priča koja nije dovoljno zanimljiva je jedna stavka, ali najviše joj fali svežine. Sve ovo je već toliko puta viđeno da je nemoguće prebrojati. Prosto rečeno, zabava za jednokratnu upotrebu.
Igra je srednje dužine i može se završiti za deset sati efektivnog igranja. Protivnici nisu previše pametni, i neće vas pomučiti svojom taktikom, ali to nadoknađuju svojim brojem. I pored svega lepog rečenog, mišljenja sam da ovaj naslov neće ostati dugo upamćen. No, to ne znači da joj ne treba dati šansu. Ako ništa drugo, bar da malo odmorite mozak i zabavite prste.
Naziv Igre:
Stranglehold
Žanr igre:
Third Person Shooter
Razvojni Tim:
Tiger Hill Entertaiment
Izdavač:
Midway
Datum Izlaska:
18. septembar 2007.
Veličina:
2 Dual layer DVD
Ostatak screenshotova:
Stranglehold
Minimalna konfiguracija
CPU: 3 GHz Intel ili ekvivalentan AMD
RAM: 1.5 GB
VGA: ATI Radeon X1800 GTO 256MB ili NVIDIA GeForce 7600 GT 256MB
Preporučena konfiguracija
CPU: AMD X2 5000+ ili Intel Core2Duo E6600
RAM: 2GB
VGA: ATI Radeon HD 2900 XT 512MB ili NVIDIA GeForce 8800 GTS 320MB
Ocene
Grafika: 87
Zvuk 84
Igrivost 79
80/100 Vrlo dobro
+ Akcija, Tequila time
– Nedostaje svežine