Nancy Drew: The Legend Of The Crystal Skull opis
MLADA DAMA U STAROM RUHU
Nancy Drew predstavlja prilično nepoznato ime na trenutnom evropskom tlu. S druge strane bare ova idealistički isklesana tinejdžerica, koja voli zabadati nos u tuđe probleme, verovatno je jedan od poznatijih detektivskih brendova. Činjenično je ovaj devojčurak na svojem imenu izneo najbrojni avanturistički serijal. Koliko je njegov kvalitet zaslužio broj 17 u svom saldu veoma je upitno, tako da uspeh ponajpre može zahvaliti ogromnom broju fanova na severnom američkom potkontinentu. Tek poneka igra iz ovog dugovečnog niza mogla bi zahvatiti pažnju izvan začaranog kruga obožavatelja. Legend of the Crystal Skull zasigurno spada u pomenutu skupinu i ujedno pokušava stvoriti put za izlaz iz stagnacije koja je vremenom postala sinonim za ovu licencu.
JOŠ JEDNA U NIZU
Ovoga puta Nancy se zaputila u grad jazza-New Orleans. Kako to uvek biva, planirani odmor je započeo neočekivano. Njen (sada već dugogodišnji) partner Ned, zamolio je njuškalo od svoje devojke da usput obiđe njegovog poznanika Henrya. Naime, ovaj ekscentrični mladić nedavno je izgubio djeda, ujedno i jedinog preostalog člana porodice. Čim gospođica Drew stupi na imanje Boletovih i ugleda jezivu kuću nedavno preminulog Bruna Boleta, postaje jasno da ovo ipak neće biti običan obilazak nekog čudaka. Ubrzo nakon ulaska u "topli" dom suočiće se sa provalnikom, maskiranim u kostim skeletona, koji će je skladno tome poprskati u lice nekom čudnom tekućinom. Nakon padanja u nesvest i mamurnog buđenja kao posledice, svi temelji za misteriju biće uskoro postavljeni. Za razliku od posljednjih nekoliko nastavaka iz ND serijala, ovaj je ponovo vratio fokus na stravičnu atmosferu, ujedno i samu priču digao na jedan dosta zreliji nivo. Tokom narativnog razvoja fabule igra će predstaviti tajna udruženja, skrivene motive i zaboravljene legende. Kroz istraživanje, krug osumnjičenih će se produbljivati, a sama smrt Boleta će zadobiti zanimljive konotacije. Kod karakterizacije likova, autori su se odlučili na brojno dosta manji spektar od uobičajenog. Međutim, svi prisutni karakteri odlično su dočarani, tako da se i u ovom segmentu oseti znatno poboljšanje u odnosu na prethodnike. Sa scenarističkog aspekta, prema očekivanjima, plasirana je klasična detektivska priča, sa blagim primesom horrora u određenim trenucima. Dijaloški okvir je zadržao svoj kvalitet i prirodnu ukomponiranost u trenutnu radnju. Uz sve nabrojano, karakter Nancy Drew je definitivno najslabija karika u ovom nizu. Možda je upravo problem u bogatoj pozadini dotične, tako da se njena karakterna inferiornost dodatno manifestuje. Čak je i sporedni lik Bess više karizmatičan od prilično bezlične glavne junakinje.
Možda i najveći problem prijašnjih ND izdanja, jednolični i bespotrebni zadaci, napokon su nestali u LOTCS. Dosadno kuhanje i spremanje sobe iz prethodnika, bile su prava noćna mora, očigledno je da su ljudi iz Her Interactive napokon prihvatili mnogobrojne kritike. Većina problema se zasniva na mini igrama i rešavanju logičkih zagonetki. Kvalitet zagonetki dosta varira, iako je njihova integracija u tok radnje solidno izvedena. Upotreba predmeta iz inventara svedena je na minimum (nemogućnost kombinacije predmeta), što je velika šteta, s obzirom na njegovu praktičnost i pojedine nebulozne probleme pred kraj igre. Prikazni interfejs je ostao nepromjenjen u odnosu na prošli nastavak. Sasvim logična odluka, jer za to nije ni bilo potrebe. Osim inventara, igrači imaju mogućnost pregleda svih Nancynih zapažanja kroz jednostavan meni. Još jedna stvar, koja je ostala identična, je izbor težina, odnosno Junior i Senior izbora. Generalno, težina igre je na dosta većem nivou nego što smo navikli od ND, no osim posljednje zagonetke, koja je pravi izazov, igra najčešće koketira između lake i osrednje teške. Odabir seniorskog puta automatski eliminira sve naputke koji pomažu u rešavanju problema. Tu se najviše ističe sveznajući Ned, koji nekim čudom poznaje sve probleme vlastite devojke. Osim za Neda, mobitel će poslužiti i za mnogobrojne pozive, među kojima će se naći ime Nancyne prijateljice Bess, čiji će poziv istovremeno rezultovati kontrolisanje dotične gospođice Ova mogućnost promjene uloga u bilo kojem trenutku, (osim pred sam kraj igre) doprinosi dodatnom raznovrsnošću. Kontrole su s obzirom na izvedu sasvim jednostavne, koristićete samo levi klik miša, kako kroz kretanje tako kroz rešavanje zadataka.
STATIČNE NOVOSTI
Sa vizuelnog aspekta LOTCS donosi relativno malo novosti. Još uvek je tu arhaični engine i čvornati p&c. Stvarno je zabrinjavajuće da većina nezavisnih timova može obezbediti real-time kretanje u svojim FP avanturustičkim naslovima, dok ND tek povećanje rezolucije gleda kao napredak. Znači i dalje ćemo se kretati isključivo kroz slideshow prikaz, ispunjen detaljnim pozadinama i ponekom niskorezolucijskom slikom. Od avanture ovakvog komercijalnog kalibra očekivali smo nešto više. Nasuprot toga, 3D likovi kao da su iskočili iz neke druge igre. Anatomski izuzetno prirodni i fantastično animirani definitivno predstavljaju jedini tehnološki aspekt kojim se ovaj naslov može ponositi. Posebno treba pohvaliti fascijalnu animaciju koja može poslužiti kao školski primer drugim razvojnim timovima. Skladno sa mračnijom atmosferom igre, sam dizajn lokacija je u artističkom smislu pretrpeo značajan zaokret. Od melanholično vedrih lokacija dobili smo kišom obojena groblja i zamračene kućne prostorije. U svakom slučaju dizajn pozadina savršeno se uklopio u jezoviti ton ovog nastavka. Muzika sa druge strane se može nazvati kvalitetnom samo u sadržajnom smislu. Kombinacija minimalističkog jazza i napete orkestralne pozadine sasvim bi dobro funkcionirala da je na pravi način ukomponirana u sam narativni tok, što nažalost nije slučaj. Gluma likova je na jako visokom nivou, te se tom segmentu zaista nema šta prigovoriti. Takođe, autori su se prvi put usudili eksperimentisati sa pogledom iz trećeg lica, da li to znači da bi uskoro mogli očekivati odmak od zastarelog FP izvođenja, nije poznato, ali definitivno sasvim solidno funkcioniše za prvi pokušaj. Kroz razvoj radnje nećete posetiti veliki broj lokacija, tako da je monotonija ponuđenim sasvim izvesna, stoga mislim da bi upotreba mape sa mogućnošću automatske teleportacije bila sasvim ugodno rešenje, koje su već mnoge avanture iskoristile. Nažalost ponovo smo osuđeni na neprestano lutanje napred i natrag.
Što reći na kraju, LOTCS predstavlja veliki korak napred za serijal u gotovo svim mogućim stavkama. U današnjoj revitalizaciji avanturističkog žanra veliko je pitanje da li je dovoljno ostati dosledan starim navikama. Nancy je krenula dobrim putem, ali njena tehnička zaostalost i težnja ka jednostavnošću, ne ostavlja dovoljno prostora za neke značajnije inovacije koje bi celu stvar izdigli iz konteksta "još jedne u nizu". Preporuka svim fanovima gospođice Drew i ljudima koji bi želeli malo lagane avanturističke zabave upakovane u solidnu priču i napetu atmosferu. Avanturistički konzervativci neka ipak skrenu pogled na neko drugo mesto.
Naziv igre:
Nancy Drew: Legend of the Crystal Skull
Žanr:
Avantura
Razvojni tim:
Her Interactive
Izdavač:
Her Interactive
Datum izlaska:
10.10.2007
Veličina:
2 CD
Ostali screenshotovi
Nancy Drew: The Legend of the Crystall Skull
Minimalna konfiguracija:
CPU: 1 GHz Intel ili AMD ekvivalent
RAM: 128 MB
VGA: DirectX 9.0c kompatibilna sa 32 MB
Preporučena konfiguracija:
CPU: 2 GHz Intel ili AMD ekvivalent
RAM: 256 MB
VGA: DirectX 9.0c kompatibilna sa 64 MB
Ocene:
Grafika 73
Zvuk: 76
Igrivost 79
77/100 Solidno
+ napeta atmosfera, gluma, animacije
– tehnološka zaostalost, neukomponiranost muzike, bezličan glavni lik