Penumbra – Black Plague opis


Tehnički demo prerasta u igru

Penumbra 2006 Tech Demo je izazvao veliku pažnju u igračkoj javnosti zahvaljujući činjenici da je novi fizički engine, delo malog švedskog razvojnog tima, bio prilično impresivan. Sledeće godine pojavila se Penumbra Overture: Episode One, prva igra iz najavljene horor trilogije, a nepunih godinu dana kasnije imamo priliku da igramo drugu epizodu, pod imenom Black Plague. Nažalost, ispostavilo se da je Black Plague ipak finalni deo ove serije igara i da se od trilogije odustalo zbog neočekivanih problema sa prvim izdavačem.

Survival horror bez oružja

Penumbra je horor avantura sa atmosferom klasičnih survival horror naslova, kao što su Resident Evil ili Alone in the Dark. Međutim, u ovoj igri vaš lik nije ni dobro istreniran policajac niti detektiv koji se bavi istraživanjem paranormalnog, a u situaciji u kojoj se našao moraće da koristi svoju logiku i moć zaključivanja da bi preživeo. Po gameplayu ova igra podseća najviše na Portal, jer ste zarobljeni u lavirintu prostorija u misterioznom kompleksu, pokušavajući da saznate tajnu koja se iza njega krije, napredujući rešavanjem niza praktičnih problema u okolini (environmental puzzles) korišćenjem posebno definisane mehanike ove igre. Dodajte tome i šunjanje u stilu Thief igara, pokušavajući da izbegnete neprijatelje koji patroliraju hodnicima, jer ćete u suprotnom da se nađete u nezavidnoj situaciji i morati da bežite ili pokušate nekako da ih nadmudrite da biste preživeli. Koliko god delovalo teško izvodljivo, ovakav koncept igre je izvanredno realizovan i zaslužuje sve pohvale.

Prepoznatljiva priča u fenomenalnoj atmosferi

Priča je zanimljiva, ali prepoznatljiva i njene varijacije smo mnogo puta već videli i pročitali. Tridesetogodišnji fizičar Philip dobija pismo od svog davno nestalog oca i kreće u potragu za njim. Tragovi vode ka snegom i ledom okovanom Greenlandu, gde pronalazi napušteni rudnik i u njemu biva zarobljen. Jedini put vodi kroz lavirint prostorija i hodnika, u kojima nailazi na razne opasnosti i prepreke, ali i beleške, audio kasete i kompjuterske dokumente koji govore o misterioznim događajima, tajnim eksperimentima i neverovatnim otkrićima. Iako priča deluje poznato, način na koji je ispričana, atmosfera i nekoliko zanimljivih i inteligentnih preokreta držaće vam pažnju do kraja.

Ono na šta se ova igra najviše oslanja je jeziva, preteća i misteriozna atmosfera kakvu ste mogli da doživite čitajući dela H.P.Lovecrafta. Od samog početka svesni ste da ste u opasnosti. Krećete se mračnim hodnicima oprezno, šunjajući se, osluškujući disanje, zvuke kretanja i  škripanje u susednoj prostoriji, i duboko u sebi znate da stvorenje iza vrata pored kojih prolazite nije ljudsko, što uskoro potvrđuje režanje, neljudski krici, besno skakanje, grebanje i udaranje po vratima dok pokušava da provali kroz njih. Većina prostorija je u potpunom mraku ili polumraku, i često ćete biti primorani da koristite baterijsku lampu da biste videli gde se krećete. Čak i kada ste sakriveni i primireni u tami, nadajući se da vas neće primetiti, u trenucima kada se neki monstrum previše približi, Philip će od straha početi teško da diše, otkucaji srca će mu se ubrzati, a vid zamutiti; u napadu panike će često ustati u želji da pobegne što će otkriti njegovu poziciju. Ovo stvara izuzetno napete trenutke i tera vas da se što pre udaljite u slučaju da se neprijatelj kreće ka vama. Napetosti doprinosi i realističan način rukovanja okolnim predmetima, naročito u situacijama kada treba iskoristiti okolinu u cilju blokiranja puta, zarobljavanja ili ubijanja monstruma koji se upravo sprema da skoči na vas.

Inovacija u interakciji sa okolinom

Mehanika igre je ono što ovu igru izdvaja od drugih. Fizički engine dozvoljava drugačiju manipulaciju predmetima iz okoline od one na koju smo navikli i omogućava njihovo realistično ponašanje. Više nije dovoljno kliknuti na objekat (kao što je sto ili kovčeg) da biste u posebnom prozoru videli njegov sadržaj – ovde ćete morati da usmerite kursor na fijoku, držite pritisnut levi taster miša i imitirate pokret povlačenja fijoke ka sebi što će je otvoriti; posebno je zanimljivo videti kako će u zavisnosti od brzine kojom otvorite fijoku predmet u njoj pod inercijom malo kliznuti po njenoj unutrašnjosti ili se zakotrljati. Na sličan način ćete morati da uhvatite i povučete naviše poklopac sanduka, gurnete ili povučete ka sebi vrata da biste ih otvorili ili okrenete ventil da biste bazen napunili vodom. Igra će pred vas postaviti mnogo prepreka koje treba rešiti logičkim razmišljanjem i korišćenjem raspoloživih predmeta u okolini, na način na koji biste to mogli da uradite i u stvarnom svetu. Kako biste u realnom svetu rešili problem kada pred sobom imate zaključanu staklenu vitrinu u kojoj se nalazi nešto od čega vam život zavisi, a od ključa ni traga? Kako biste bežeći od opasnosti sprečili neprijatelja da otvori vrata prostorije u kojoj se krijete ili razvalili metalnu ogradu zaključanu katancem? Na isti način ćete ove probleme rešiti i u igri. Nema potrebe naglasiti da bi mnoge igre imale koristi od uvođenja ovakvog tretiranja okoline jer doprinosi tome da izgubite osećaj da se radi o igri.

I dok je način interakcije sa okolinom promenjen, inventar je ostao klasičan. Mnoge od zagonetki moraće kao i u drugim avanturama da budu rešene prateći tragove na koje nailazite čitanjem poruka i beleški razbacanih na raznim lokacijama, preslušavanjem audio traka ili pretraživanjem fajlova na kompjuterima. Neki od tih tragova ukazivaće na to da je potrebno kombinovanje predmeta u inventaru ili primena predmeta iz inventara na neki predmet u okolini. Sve dokumente od važnosti možete ponovo prelistati u beležnici koju glavni lik nosi sa sobom. 

Najveća zamerka prethodnoj epizodi bio je način na koji je realizovana borba sa protivnicima. Pošto niste imali nikakvo vatreno oružje (osim ako ne računate nekoliko štapova dinamita koji su u krajnjoj nuždi mogli da se iskoriste za borbu), ostalo vam je jedino da na neprijatelja zamahnete čekićem, pijukom ili kamenom. Ovo je urađeno na realističan način kao i manipulisanje drugim predmetima; međutim, pokazalo se da je zamahivanje mišem, u trenutku kada mutirani besni pas juriša na vas (pri čemu kamera prati zamah, a orjentaciju u prostoru i praćenje protivnika čini gotovo nemogućim), previše nespretno i izazvalo je frustraciju kod igrača. Ispostavilo se da je razvojni tim napravio odličan potez, jer je poslušao primedbe i predloge igrača na zvaničnom forumu igre. Penumbra: Black Plague ni u jednom trenutku ne nameće neposrednu borbu ni sa jednim protivnikom u klasičnom smislu te reči, a i oružja iz prethodnog dela su potpuno izostavljena. To ne znači da nećete morati da se suočite sa monstrumima, već samo da ćete morati da nađete drugi način da ih se rešite, a to je uvek moguće na intuitivan i logičan način (mada ne uvek tako očigledan).

Igra koja zaslužuje da bolje izgleda

Ambijentalni zvuci su odlični, kao i muzika u scenama intenzivne akcije. Govorna gluma je neujednačena. Muški likovi su jako dobro odglumljeni, unose pravo osveženje u priču svojim monolozima, dok je jedini ženski lik, koji komunicira s vama preko kompjutera, neuverljiv i ne dočarava nekog odsečenog od sveta i okruženog monstrumima. I dok igra na odličan način koristi svetlost i senke, grafika nažalost nije na nivou većine novijih naslova, što ne iznenađuje s obzirom na limitirani budžet. Teksture nisu dovoljno detaljne, mada su zadovoljavajuće s obzirom da se nalazite na mračnom mestu gde je sve u stanju raspadanja. Ono što je neoprostivo je izgled modela neprijatelja i njihova animacija, jer deluju zastarelo i direktan susret sa opasnošću nije ni blizu tako jeziv kao strepnja i iščekivanje tog događaja.

Ako ste ljubitelj horora, ugasite svetla, pojačajte ton i upustite se u jezivu avanturu koju vam Penumbra: Black Plague donosi. Oslobođena većine mana iz prethodne epizode i uz unapređeni gameplay, ona je kratko ali izuzetno napeto i zadovoljavajuće iskustvo, jedno od najboljih u svetu avantura danas. Mnogi igrači poželeće da autori ove igre dobiju šansu da svoj talenat pokažu i na nekom visokobudžetnom projektu, jer ono što nedostaje ovom naslovu nije rezultat nedostatka kreativnosti ili znanja, već samo posledica ograničenih finansija.

Naziv Igre: Penumbra: Black Plague
Žanr igre: Avantura
Razvojni Tim: Frictional Games
Izdavač: Paradox Interactive
Datum Izlaska: 12. februar 2008.
Veličina: 1 CD
Ostatak screenshotova: Penumbra – Black Plague

Minimalna konfiguracija:
CPU: 1Ghz
RAM: 256 MB RAM
VGA: Radeon 8500/GeForce 3 (GeForce4MX not supported)


Ocene:
Grafika: 70
Zvuk: 87
Igrivost: 94
81/100 Vrlo dobro

+ Atmosfera, mehanika igre, logična i intuitivna rešenja problema
– zastarela grafika, prekratko

Popularno na PCigre.com

0 Comments Lupi i ti nešto!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*