Lost: Via Domus opis


Prelazak na druge medije 

Izgleda da igre rađene prema filmovima i serijama konstantno zaostaju u kvalitetu za ostalim igrama. Nažalost, isto se može reći i za filmove snimane po već uspešnim igrama (sa izuzetkom par njih). Da li ovo znači da definitivno nije preporučljivo pokušavati prenos dobrog doživljaja s jednog medija na drugi? Ili je to samo još jedan način za povećanje zarade, dok se o kvalitetu ne vodi računa? Očigledno da se ovde radi o tome da ime prodaje proizvod, bar dotle dok kritičari i korisnici ne izraze svoje nezadovoljstvo i razočarenje.

Lost_ Via Domus 74 Lost_ Via Domus 60 Lost_ Via Domus 75

Popularna serija 

Teško je svrstati ovu seriju u bilo koji žanr. Neverovatno kako su scenaristi uspeli da sastave priču koja je istovremeno mnogo toga: drama o opstanku nakon rušenja aviona i stvaranju zajednice sa ostalim preživelim putnicima, uz postepeno uvođenje u karaktere svih likova korišćenjem sećanja iz njihove prošlosti (flashback sekvence); uzbudljiva avantura na tropskom ostrvu; napeti triler u kome će se mnogi boriti za život i svoje ciljeve po cenu tuđih života, a tajne organizacije sprovoditi svoje eksperimente nad nedužnima; veoma jeziv horor sa elementima natprirodnog koji će vas večito ostavljati zaprepašćene i pune pitanja; naučna fantastika u kojoj celo ostrvo kao da ne postoji za spoljašnji svet; romantična priča u kojoj se rađaju emocije između ljudi koji u svetu van ovog ostrva verovatno ne bi nikada došli u kontakt. Sve ovo je upakovano u visoku produkciju, snimano na Havajima, gluma je prvoklasna, likovi dočarani kao realni, epizode bogate događajima, a svaki kraj epizode vas ostavlja u želji da što pre odgledate sledeću u potrazi za razrešenjima novih misterija. Osim par epizoda, sve ostale u dosadašnje četiri sezone pokazale su se kao veoma kvalitetne i držale pažnju velikom broju gledalaca širom sveta.

(N)i pitanja (n)i odgovori

S obzirom na popularnost serije, odluka da Lost postane video igra je sasvim razumljiva. Mnogi fanovi jedva čekaju da se dokopaju makar novih tragova (ako ne i potpunog rasvetljenja) misterija izgubljenog ostrva, počevši od neobičnih opasnosti koje na njemu vrebaju, pa do zavera iza kojih stoje misteriozne organizacije. Ko su The Others, ili Drugi, koji su na ostrvu bili pre avionske nesreće i pokazali netrpeljivost ugrozivši živote pridošlica? Šta je čudovišni Crni dim koji odnosi sa sobom one koji nepažljivo lutaju kroz džunglu? Zašto oko ostrva postoji elektromagnetno polje koje ometa komunikaciju i čini ostrvo nevidljivim za spoljašnji svet? Nažalost, igra ne odgovara ni na jedno od ovih pitanja, niti daje neke bliže informacije. Čak se ni većina događaja iz serije ne prikazuju u igri, iako se dešavaju u isto vreme, a likovi u igri ih spomenu u jednoj rečenici. Veoma čudna odluka, s obzirom na to koliko su ti događaji bili bitni za sve preživele, a u igri ste jedan od njih. Igra kao da podrazumeva da je svaki potencijalni igrač deo publike ove serije, čak i po cenu razumljivosti i smisla priče u igri.

Lost_ Via Domus 28 Lost_ Via Domus 34 Lost_ Via Domus 31

Privid života na ostrvu

Ne tako dugo nakon što počnete da igrate, počećete da shvatate da ni likovi, koji su ovde preslikani iz serije, nemaju ništa zajedničko osim izgleda sa njihovim imenjacima sa malog ekrana. Jedva da je par sporednih glumaca pozajmilo svoje glasove likovima u igri. Nije problem u tome da je gluma loša, ali će velika sličnost likova u izgledu i glas koji "pogrešno" zvuči zasmetati svakom ljubitelju serije. Interakcija sa likovima postoji, oni će vam na pitanja ili trgovati sa vama, ali ni jedan od likova nema dubinu, niti je toliko bitan za priču. Ovo je malo teže objasniti, ali kao da su nekoliko glavnih likova iz serije ubačeni u igru da bi u njoj pozirali, stvarali privid da ste baš preživeli sa tog leta, baš na tom ostrvu, a osim par rečenica koje ćete s njima razmeniti nemaju nikakvu funkciju. Naravno, nekoliko njih će vam dati par zadataka (koji su toliko linearni i svode se na "idi ovde i uradi ovo, pa ću da ti dam predmet koji ti treba ili uradim ono što želiš") ili će se upustiti u najjednostavniju trampu s vama (jedino što možete da radite je da zamenite nekoliko kokosa, flaša s vodom ili konzervi za baklju ili pištolj). Likovi iz serije će u igri raditi ono što ste ih nekad videli da rade u seriji (Jack će pokušati da organizuje stvari, Lock će vas testirati, Michael će seći drveće pokušavajući da napravi splav, James će trgovati, Charlie komponovati pesmu…), ali nikakvu pravu akciju nećete videti, likovi će skoro uvek biti nasamo, zadubljeni u svoje aktivnosti. Ovo uništava sav realizam, jer su likovi u seriji bili povezani zajedničkom motivacijom da prežive i vrate se kući, pa su zajedno istraživali džunglu, borili se protiv opasnosti i zajedno gradili splav. Osim što će vas poneki lik odvesti na neku lokaciju, ni vi nećete imati nikakve zajedničke akcije sa njima, sve vreme ste prepušteni sami sebi, izvršavajući opasne, ali sitne i nekako beznačajne akcije, koje će vrlo brzo dovesti do kraja priče. Neočekivanog kraja priče, ali ne zbog preokreta ili nove misterije, nego zbog toga što vas ostavlja totalno nezadovoljne, jer nije u duhu same serije.

Lost_ Via Domus 46 Lost_ Via Domus 24 Lost_ Via Domus 32

Akcija i zagonetke

Ova igra ne poseduje tačno ono zbog čega je serija doživela uspeh. Priča se dešava mimo vas, likovi su samo pozeri bez ikakve dubine, ne postavlja pitanja i ne daje odgovore na njih, a s druge strane pretpostavlja da već sve znate. Avanturistički deo igre je interakcija sa drugim preživelima koji će vam davati zadatke, kojih ima veoma malo. Da biste obavili zadatak, biće potrebno zaći u džunglu ili pećinu i suočiti se sa opasnošću da vas ščepa Crni dim, propadnete u provaliju u pećini, nastradate noseći dinamit ili vas upuca neki od starosedelaca sa ostrva. U par navrata moraćete da završite sekvencu sličnu onima u arkadnim igrama: da za određeno vreme pretrčite deo puta kroz džunglu, pritom preskačući prepreke ili klizajući ispod njih. Samo tri puta ćete koristiti pištolj u igri, od toga dva puta da bi pucali u dinamit. Treba naglasiti da je ovo igra koja nije previše teška, ali ćete neke sekvence sigurno ponoviti više puta, jer igra ne prašta ni najmanje greške.

Jedan od puzzle elemenata koji igra poseduje je podešavanje napona korišćenjem osigurača na kontrolnoj tabli. Prvih par puta će delovati zanimljivo, jer ćete morati da koristite logiku i matematiku da biste rešili zadatak kako dovesti odgovarajući napon do svakog voltmetra, ali ćete uskoro početi da se pitate kako je moguće da se svaki problem na ostrvu, bilo da je u pitanju zaustavljanje curenja goriva na srušenom avionu, otključavanje vrata ili aktiviranje nekog mehanizma svodi na iste manipulacije naponom na sličnim kontrolnim tablama. Očigledno da se razvojni tim ove igre nije proslavio ni kreativnošću ni maštovitošću u ovom naslovu. Drugi puzzle element je naivan i lak test inteligencije sa kojim ćete se susresti na starim kompjuterima misteriozne organizacije. Ako se pitate da li ćete imati priliku da ukucate famozne brojeve na kompjuterskom terminalu  (za koje se u seriji tvrdilo da će sprečiti veliku katastrofu kada počne odbrojavanje), odgovor je DA! Jedna od lakih logičkih zagonetki vezana je baš za ovaj kompjuter. Pitanje je da li su autori igre smatrali da će igru da igraju samo šestogodišnjaci koji tek uče abecedu i brojeve ili je njima samima ovakav test bio dovoljno dobar, jer su na sličnom nivou inteligencije. Prosečnom PC igraču će ovi previše naivni testovi samo dodatno osiromašiti doživljaj već obogaljen linearnom pričom, jednostavnim questovima i dvodimenzionalnim likovima.

Lost_ Via Domus 76 Lost_ Via Domus 63 Lost_ Via Domus 53

Foto aparatom protiv amnezije

Igrate jednog od preživelih koji je doživeo amneziju nakon pada aviona i jedan od ciljeva vam je da što pre saznate ko ste. U tome će vam pomoći stvari koje ste imali sa sobom, pa se odmah bacate u potragu za foto aparatom i laptopom. Foto aparat ćete koristiti da bi slikali neke karakteristične lokacije ili predmete i time otključavate dodatni sadržaj u meniju igre koji se svodi na crteže lokacija u igri. Međutim, foto aparat ima još jednu funkciju – njega koristite u trenucima kada pokušavate da se prisetite svoje prošlosti. Naime, flashback je crno bela scena koja vam se odvija pred očima sve dok ne budete uspeli da slikate tačno onakvu sliku kakvu ste na početku scene videli pocepanu, što će često biti mučan zadatak. Igra ovde zahteva da zumiranje i fokus budu izuzetno precizni, kao i trenutak u kome slikate, a često za to daje minimum informacija. Scena traje samo nekoliko desetina sekundi, pa je ovo teško izvesti, ponavlja se sve dok ne uspete, a nagrada je prisećanje delića vaše prošlosti. Iako je ova pozadinska priča mnogo zanimljivija od one koja se odvija na ostrvu, ipak je kratka i siromašna događajima, a ono što saznate o svom karakteru sigurno neće doprineti da vam se više dopadne vaš lik.

Pored flashbackova igra je usvojila još jedan element iz serije: posle završetka jednog dela igre, na početku drugog, odgledaćete kraći film koji je rekapitulacija prethodne "epizode". Ovo je zanimljiva odluka i stvarno doprinosi asocijaciji da ste zapravo jedan od likova u seriji, mada se ovi filmovi ne mogu preskočiti, što znači da ćete morati da ih gledate iznova ako poginete na početku sledeće "epizode". Postoji još jedan način da završite igru i budete primorani da počnete od checkpointa – ukoliko u jednoj sceni pogine neko od preživelih sa vašeg prekookeanskog leta. Igra ne dozvoljava snimanje pozicije, već se progres pamti isključivo u checkpointima, a prethodne "epizode" možete ponovo odigrati.

Ograničeno kretanje u realističnoj okolini

Ono što u igri stvarno dobro funkcioniše su grafika i zvuk. Grafika je na visokom nivou, ostrvo, okean i džungla realistično dočarani. Sve lokacije su detaljno preslikane iz serije, što će fanove serije sigurno obradovati. Džungla je puna visokog drveća i rastinja, a ova igra kao retko koja druga ume da dočara izgubljenost u njoj. Ambijentalni zvuci, posebno u dubokoj džungli gde vam preti opasnost od Crnog dima, su veoma jezivi. Muzička podloga korišćena u igri je izvanredna, komponovana od strane istog kompozitora koji je pisao muziku za seriju; doprinosi napetosti u odlučujućim situacijama svojim intenzitetom i ritmom.

Po ostrvu se možete kretati po tačno utvrđenim stazama (osim na plaži), nema čak ni prividne slobode kretanja, jer će vas igra upozoriti kad ste skrenuli s puta i ukoliko se ne vratite na pravi put, postaviti ponovo na sam početak. Put ćete u džungli nalaziti praćenjem oznaka na drveću ili ostataka aviona, što može da bude veoma zamorno kada na vas pucaju ili vam je Crni dim za vratom. Stiče se utisak da kontrola lika nekako nije dovoljno precizna; iako je pogled iz trećeg lica, sa kamerom iza lika, često ćete zapinjati o rastinje ili kamenje, a kako u igri ne možete da skočite, svuda ćete osećati da ste na veštački način ograničeni u istraživanju okoline.

Lost_ Via Domus 69 Lost_ Via Domus 70 Lost_ Via Domus 67

Izgubljeni u pokušaju

Ova igru ne možemo uračunati u dobre avantura, jer smo odavno navikli na mnogo inteligentnije i komplikovanije, na radnju koja ima više smisla i čiji su likovi realniji i bitniji u priči. Nije ni dobra logička igra, jer su joj zagonetke previše jednostavne i lake. Ni kao akciona igra se ne može meriti sa drugim akcionim igrama, jer smo trčanje i preskakanje prepreka prevazišli još pre desetak godina u Disney-evim igrama. Jedino za šta može da posluži je kao još jedna epizoda serije, u kojoj ćete na trenutak biti deo misterioznog ostrva, ako već ne i deo zajednice preživelih iz avionske nesreće (jer se tako ni u jednom trenutku ne osećate). Epizoda opterećena besmislenim akcionim sekvencama, jednoličnim logičkim igrama i testovima inteligencije za ometene u razvoju.

Ono što stvarno brine je što je ova igra delo razvojnog tima Ubisoft Montreal, koji stoji iza naslova kao što su Prince of Persia, Splinter Cell, Peter Jackson's King Kong i Assassin's Creed. Kad smo već kod naslova, čak ni naziv Via Domus nije ispravan (na latinskom se "put kući" piše Via Domum). Stiče se utisak da u igru nije uloženo dovoljno truda i dovoljno volje, gameplay mnogo zaostaje za drugim igrama, pa teško da će vam igra biti zabavna. Takođe, igra je veoma kratka, jedva da ćete uz nju provesti 6-7 sati (što se u ovom slučaju može računati kao prednost, a ne mana). Ne verujem da će igra zadovoljiti ni ljubitelje ovog serijala, a o drugim igračima da i ne govorimo.

 

Naziv Igre: Lost: Via Domus
Žanr igre: Akciona avantura
Razvojni Tim: Ubisoft Montreal
Izdavač: Ubisoft
Datum Izlaska: 28. februar 2008.
Veličina: 1 DVD
Screenshotovi: Lost: Via Domus
Diskutujte o igri i opisu na forumu

Minimalna konfiguracija:
CPU: AMD Athlon 2400+ 2.0 GHz ili Intel Pentium 4 2.4 GHz
RAM: 1 GB
VGA: 128 MB DirectX 9.0c kompatibilna sa Shader 3.0
Preporučena konfiguracija:
CPU: P4 3.5 GHz or Core 2 Duo 2.5 GHz
RAM: 2 GB
VGA: 256 MB DirectX 9.0c kompatibilna sa Shader 3.0

Ocene:
Grafika: 82
Zvuk: 79
Igrivost: 53
57/100 Podnošljivo
+ grafika
– gameplay, prekratko

Popularno na PCigre.com

0 Comments Lupi i ti nešto!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*