Naziv igre: Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas 2
Gde je Vegas?
Ponekad veoma dobra igra može izgledati kao razočarenje jer je jednostavno manje "blještav" nastavak odličnog prethodnika. I ako je ovaj naslov half-prequel-half-sequel, nijednog trenutka nećete posećivati lokacije iz prve igre. Ovo je prvo mesto na kome Vegas 2 pokazuje svoju lošu stranu. Sve do petog nivoa (a nivoi su veliki) nećete se približiti ni 50 metara bilo kakvom kazinu. Nema neonske svetlosti ni zvuka novčića koji ispadaju iz automata, samo beskrajan put kroz magacine, hangare i napuštena postrojenja, koja su na oko daleko manje atraktivna.
Možda zvuči kao otrcana kritika, ali ako nabavljate igru koja u imenu ima reč Vegas, onda očekujete da vidite bar malo poznatih, atraktivnih lokacija u njoj. Iako ne koriste istu mehaniku, borba u pojedinim trenucima nije ništa manje kvalitetna od one u Call of Duty 4. Zapravo, kada dođe do napucavanja u klaustrofobičnom zatvorenom prostoru, ova igra po kvalitetu možda i prevazilazi CoD4, zahvaljujući odličnom cover sistemu. Kada Bishop (novi vođa tima koji menja Michael-a) pribije leđa najbližem komadu zaklona, kamera se prebacuje u perspektivu trećeg lica, stvarajući odličan pregled okruženja ispred vas sa brojnim korisnim opcijama na raspolaganju. Iz zaklona možete izdavati komande vašem dvočlanom timu ili pucati na slepo na protivnike koji su dovoljno glupi da vas napadnu. U pucačkom žanru postoji malo momenata koji stvaraju ovoliku količinu satisfakcije dok ulećete kroz vrata i pravite klinički precizan headshot jednom od mnogobrojnih vegaških loših momaka.
Pametni, ali bezlični
Sistem borbe je služio originalnu igru veoma dobro, a zadržan je i ovde uz neke male, ali primetne promene. AI vašeg tima je na prilično višem nivou. Vaši momci Jung i Michael sada su dovoljno pametni da shvate da hvatanje prečice kroz sobu punu ne tako prijateljski nastrojenih likova nije pametna ideja za stizanje od tačke A do tačke B – veliki problem koji je pratio prvi deo. Što je još impresivnije, kretaće se od zaklona do zaklona, čuvajući jedan drugom leđa, što umanjuje šansu da se nađu nasred sobe i sisaju neprijateljske metke. Ovo je možda najinteligentnije ponašanje AI vođenog tima koje se pojavilo u igrama, ali je ovaj algoritam nekako protraćen nedostatkom ličnosti vaših momaka, što ipak predstavlja dobru osnovu za budućnost serijala.
Sigurno ćete primetiti promenu izvođenja kada vaši saborci nisu pored vas. U jednom od kasnijih nivoa, sami će te stalk-ovati Alvarez-om (naftnom rafinerijom u pustoši Nevade) kroz mehanička postrojenja puna buradi, cisterni, cevovoda, ali i odlično naoružanih terorista. Ovaj nivo se u potpunosti odvija noću, pa ćete biti ostavljeni na milost i nemilost vašeg noćnog vizira. Ukratko, ovo je pravi "bitch" od nivoa. Bez svojih timskih mehanika Vegas 2 postaje frustrirajuće "izvuci živu glavu" iskustvo, gde ste u konstantnoj opasnosti od metka u leđa i preciznih snajpera, koji će vam reload-ovati checkpoint više puta. Mnogo pre nego završite ovu iscrpljujuću sesiju, u svojim ušima počećete da čujete Michael-ov šapat: "Tango neutralized".
Armor modding
Još jedna primetnija novina je integracija multiplayer-RPG mehanike u kampanju za jednog igrača. Kada prvi put startujete igru morate da napravite i po svojoj želji "okitite" lika brojnom raspoloživom opremom od glave do pete. Jednom kada napravite heroja po ukusu, on (ili ona) ostaje i u kampanji i u multiplayer-u. Ovo znači da dok napredujete kroz kampanju ili offline lov na teroriste, vaš lik stiče iskustvene poene i leveluje se, otključavajući nova oružja, opremu i odeću. Ovo je dobro jer ne morate da provedete dane online samo da bi stresli početnički status s leđa. Ono što nije dobro je to da nakon završene kampanje vaš lik neće imati dovoljno bodova za otključavanje većeg dela oružja i opreme.
Još jedan zaokret ka RPG sistemu je implementacija ACES (Advanced Combat Enhancement & Specialisation) sistema koji sadrži tri veštine. Ove tri specijalizovane veštine bukvalno reflektuju to kakav ste igrač, a kako levelujete svaku u zavisnosti od načina na koji igrate one vas nagrađuju. Ako praktikujete skidanje neprijatelja sa velike udaljenosti ili pravite headshot-ove, unapređivaćete vašu Marksman veštinu i otljučavaćete nove long-range igračke. Ako više volite da vidite strah u očima vašeg neprijatelja pre nego popije metak, napredovaćete u bliskoj borbi uz razne sačmare i drugo oružje pogodno za close-quarters borbu. Ovo funkcioniše u teoriji, ali zna da iznervira ako u svom inventaru želite određeni komad oružja što će vas terati da malo više "razigrate" vašeg lika. Pored ovih novina, kampanja za jednog igrača u velikoj meri ostaje verna originalu.
copy/paste
Igra je definitivno proizvod lenjosti programera. Dijalozi neprijatelja su identični onim iz prvog dela. Zamislite do zuba naoružane teroriste koji vode sledeći razgovor: Terror A: “Looks like we might have a situation.” Terror B: “What kind of situation?” Terror A: “The killing kind?” To nije sve: tu su i vaši bezlični saborci Jung i Michaels, koji reči drvo daju potpuno novo značenje.
Ono što važi za zvučnu podlogu, važi i za vizuelnu. Bilo kakvih unapređenja endžina (UT3) u odnosu na Vegas nema. Igra možda izgleda lošije samo zbog manje atraktivnih lokacija, ali je u suštini identična prvom delu, pa ako ste na vašoj mašini sa pristojnim brojem frejmova izgurali prethodni, onda nema razloga za brigu.
Osakaćen multiplayer
Multiplayer igra ogromnu ulogu u ovom nastavku, isto koliko i u prvom delu. Tu su dva nova online moda kojih sada ima ukupno 12, koje možete igrati na 13 mapa. Sa opcijom levelovanja lika, očekujte malo bolje izbalansirane multiplayer sesije, ali malo brutalnije i manje praštajuće nego ranije, jer će svi nositi najubojitija oružja, samo par nedelja nakon izlaska igre.
Nažalost, Ubisoft je odlučio da smanji broj igrača koji mogu da učestvuju u online terrorist hunt-u na samo dva. U prethodnom delu moglo je biti ukupno četiri: sad ste vi, vaš drug i dva AI vođena lika koje kontroliše server. Ovaj bizaran potez liči na budalasto razmišljanje razvojnog tima("Da, znamo da je naš novi prijateljski AI odličan, ali da li treba da ga implementiramo i u multiplayer?") Da li će ova činjenica smetati okorelim Six-evcima ostaje da vidimo.
Leaving Las Vegas
Sve u svemu, Rainbow Six iskustvo je unapređeno…malo. Ideja kreiranja i levelovanja lika radi lepo kako u online tako i offline režimu, a i unapređeno team-mate ponašanje čini kampanju lakšom i manje frustrirajućom. Da li je Ubisoft razočarao Clancy zajednicu izbacivši ekspanziju čije lokacije liče na sve osim na Grad Greha? Videćemo.
Ovo je ipak veoma zarazna igra, ali je prvi Rainbow Six taj koji je postavio buduća očekivanja veoma, veoma visoko. Ovakav kakav je, ovaj nastavak nije evoulirao dovoljno da ugrozi druge velike igrače. Možda je vreme da Rainbow Six napusti kockarske stolove i udalji se od ruletskog točka dok i dalje nosi pancir na leđima.
Naziv igre: Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2
Žanr igre: Tactical Shooter
Razvojni tim: Ubisoft Montreal
Izdavač: Ubisoft
Datum izlaska: 17. april 2008.
Veličina: 1 DL-DVD
Diskutujte o igri i opisu na forumu
Minimalna konfiguracija:
CPU: 3 GHz Pentium 4 ili AMD Athlon 3000+
RAM: 1 GB za Windows XP / 2 GB za Windows Vista
VGA: 128 MB sa Pixel Shader 3.0 podrškom (ATI Radeon X1600 ili NVIDIA GeForce 6600)
Preporučena konfiguracija:
CPU: Intel ili AMD na 3.2 GHz
RAM: 2 GB
VGA: 256 MB sa Pixel Shader 3.0 podrškom
Ocene:
Grafika: 80
Zvuk: 78
Igrivost: 82
78/100 Solidno
+ Kvalitetna akcija, unapređen AI saboraca, kreiranje lika i menjanje opreme tokom igranja, dodati blagi RPG elementi
– Sa tehničke strane identična prethodniku, manje zabavna bez vašeg tima, osakaćen multiplayer… I da: gde je Vegas?