Alone in the Dark opis
Kombinacije
Nego, da preskočimo opisivanje delova mehanike koje su uobičajene za ovaj tip igara i usredsredimo se na ono što Alone in the Dark izdvaja od konkurencije. Prvo i najbitnije jeste sistem inventara i brojne mogućnosti kombinovanja raznih predmeta koje nalazite usput. Verujem da ste o ovome čitali ranije i da ste manje-više upućeni kako su autori rešili ovaj aspekt igre. Budući da Karnbi ne nosi sa sobom oveći kofer ili putnu torbu, njegov inventar je ograničen na to što može da strpa u jaknu. Tamo gde, na primer, Resident Evil ograničava inventar putem kockica i ostavlja igračima da rasporede predmete za što efikasnije iskorišćavanje prostora, u slučaju ove igre to je urađeno na sličan, ali malo drugačiji način. Karnbi u svojoj jakni ima određeni broj mesta sa leve i desne strane i dodatna dva u sredini za pištolj i baterijsku lampu. Sva mesta osim ta dva su slobodna i u njih možete stavljati po jedan predmet kako vama odgovara, a jedino ograničenje jeste podela predmeta u dve grupe: sa leve strane jakne možete čuvati samolepljivu traku, upaljač, nož, gazu, municiju, baterije za lampu i slično, dok je desna rezervisana za flaše sa eksplozivnom tekućinom (alkohol), kesice krvi i sprejeve za prvu pomoć. Dobra ideja i originalno rešenje, kažete? To nije sve.
Revolucionarno u pokušaju
Osim inventara, ostatak igre je ostao neizmenjen u odnosu na bilo kog drugog predstavnika survival horror žanra. Pogled je iz trećeg ili prvog lica (opet, kao kod Resident Evil 4) i može se menjati u svakom trenutku, osim u nekim slučajevima (penjanje po konopcu ili neke od akcionih deonica, na primer). Edvard je osetno okretniji kad igrate iz prvog lica, a to, zajedno sa činjenicom da je ciljanje pištoljem uvek iz prvog, daje ubedljivu prednost nad pogledom iz trećeg lica. Doduše, i pogled iza ramena ima svoju prednost; bacanje eksplozivnih flaša ili svetlećih štapova (glowsticks) rešeno je prilično efikasno. Dugme za bacanje prikazuje putanju bačenog predmeta, a u slučaju flaše vreme se usporava posle bacanja da biste mogli da je upucate tačno u onom momentu kad je najbliže cilju.
Automobili su prisutni, dosta pojednostavljuju prelaženje velikih razdaljina i često ćete ih koristiti s obzirom da je Central Park ogroman. Nažalost, dovode nas i do prve mane igre. Fizika automobila je realizovana, blago rečeno, užasno. Uzimajući u obzir prethodno iskustvo Eden Games-a koje se sastoji isključivo od simulacija vožnji (V-Rally, NFS: Porsche Unleashed, Test Drive Unlimited), krajnje je čudno da Alone in the Dark razočara baš u momentima kada vozite automobil. Ubrzanje je nerealno, deformacija vozila je prisutna, ali u jako rudimentarnom obliku, zakucavanje u najmanji kamenčić može da dovede do nekontrolisanog sletanja sa puta, ponašanje vozila je najbliže kadi na četiri točka…kao što sam rekao, užasno. Engine igre zna da iznenadi i u drugim momentima, tako da ne treba uopšte da vas začudi ako vidite konopac koji se nekontrolisano batrga čime penjanje uz njega čini skoro nemogućim, ako naletite na nevidljivi zid, ili ako Edvard iz čista mira baci letvu iz ruke.
Svi navedeni propusti kvare ukupan doživljaj i neizbežno dovode do utiska da su autori imali vrlo dobre ideje, ali su na kraju odlučili da igru zbrzaju da bi se što pre pojavila u prodaji. Sistem inventara i kombinovanje predmeta, podela na epizode sa mogućnošću preskakanja pojedinačnih delova, interaktivnost sa okolinom – sve su to stavke koji su potencijalni kandidati za prednosti igre, ali zbog nespretnog realizovanja mali broj njih se iskreno može nazvati dobrim. Doduše, moguće da je krivac upravo izdavačka kuća Atari, za koju se vrlo dobro zna da je u finansijskim poteškoćama i da Alone in the Dark može biti poslednji naslov u kojem će se pojaviti njihov logo. Tvrditi da igru apsolutno vredi ili nimalo ne vredi igrati je nemoguće – u jednom momentu će vas oduševiti, a odmah u sledećem ćete hteti da je ugasite od frustracije. Bez obzira da li ste igrali prethodne delove, ovaj peti i verovatno poslednji nastavak serijala svakako probajte, ali ne očekujte igru koja će vas raspametiti i ostaviti prijatan i ispunjavajuć osećaj.
Naziv igre: Alone in the Dark
Žanr igre: survival horror
Razvojni tim: Eden Games
Izdavač: Atari
Datum izlaska: 20. jun 2008.
Veličina: 1 DVD
Screenshot-ovi: Alone in the Dark
Diskutujte o igri i opisu na forumu.
Minimalna konfiguracija:
CPU: Intel Pentium D 2.6 GHz ili AMD ekvivalent
RAM: 1 GB
VGA: nVidia GeForce 7800 GTX / ATI Radeon X1650 XT
Preporučena konfiguracija:
CPU: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz ili AMD ekvivalent
RAM: 2 GB
VGA: nVidia GeForce 8800 GTS / ATI Radeon HD 3850
Ocene:
Grafika: 80
Zvuk: 73
Igrivost: 70
72/100 Solidno
+ Sistem inventara i kombinovanje predmeta
– Vozila, nespretno realizovanje inače dobrih ideja, nedovršenost